XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Gminie Szemud

Tegoroczny Tydzień Bibliotek, był w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud prawdziwym świętem książki, kultury, wspólnego spędzania czasu i po raz kolejny trwał w naszej gminie cały miesiąc. Autorka tegorocznego hasła: “Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”, p. Kaja Kobierzycka, tak uzasadniła swój pomysł: „Hasło podkreśla, że biblioteka to przestrzeń, w której każdy sam inicjuje przygodę z wiedzą i kulturą. Słowo „otwierasz” symbolizuje zarówno fizyczne otwarcie drzwi biblioteki, jak i książki czy zasobów cyfrowych. „Odkrywasz” wskazuje na bogactwo doświadczeń, inspiracji i możliwości, które czekają po przekroczeniu progu. Prosta, rytmiczna konstrukcja sprawia, że hasło jest eleganckie, nowoczesne i łatwe do zapamiętania.”

Przez cały miesiąc po raz kolejny trwała akcja „Maj bez kar”, dzięki której czytelnicy mogli bez żadnych konsekwencji finansowych zwrócić przetrzymywane książki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również inicjatywa „Co myślisz o swojej bibliotece?”, podczas której mieszkańcy mogli wypełnić ankietę – stacjonarnie lub online – dzieląc się swoimi opiniami oraz pomysłami na dalszy rozwój bibliotek. We wszystkich placówkach bibliotecznych przygotowano bogaty program wydarzeń, które przyciągnęły zarówno najmłodszych czytelników, młodzież, jak i dorosłych mieszkańców naszej gminy.

W każdej filii odbyły się eliminacje konkursu „Mistrz Pięknego Czytania” skierowanego do uczniów klas I–III. Wyniki w poszczególnych placówkach wyglądały następująco: Biblioteka Szemud – kl. I Kacper Matulewicz; kl. II Helena Sychowska; Biblioteka Kielno – kl. I Leon Knoff; kl. II Rozalia Freza; kl. III Liliana Knoff; Biblioteka Bojano – kl. I Klaudia Sarniak; kl. II Marianna Ogiejko; kl. III Aleksandra Galińska; Biblioteka Łebno – kl. I Natalia Stenka i Klementyna Wojewska; kl. II Zuzanna Miotk i Wiktoria Pawłowska; kl. III Antonina Darznik i Antonina Kreft.

Najlepsi młodzi czytelnicy spotkali się podczas jubileuszowego 10 finału gminnego, 25 maja w Szemudzie. Konkurs po raz kolejny pokazał, jak wielu utalentowanych i rozczytanych młodych mieszkańców mamy w naszej gminie. Jury w składzie: Maria Chustak;  Teresa Sendacka oraz Iwona Piastowska orzekło, że Mistrzem Pięknego Czytania w Gminie Szemud w 2026 roku zostały:

klasa I           Natalia Stenka         

klasa II          Marianna Ogiejko    

klasa III         Liliana Knoff

W każdej placówce odbyły się  uroczyste ślubowania na czytelnika dla uczniów klas pierwszych. Były to wyjątkowe wydarzenia, podczas których najmłodsi oficjalnie dołączyli do grona czytelników bibliotek.

Wszystkie biblioteki zaprosiły młodych miłośników książek na różne warsztat czytelnicze, m.in. warsztaty z p. Martą Mital : „Wyprawa do świata fantazji”, „Egzamin ósmoklasisty bez spiny”,  „Picturebooki”; razem z wydawnictwem Zakamarki odbyły się warsztaty detektywistyczne, a bibliotekarki zaprosiły do swoich bibliotek na „Spotkania z bajką”; „Teatrzyk Kamishibai”; „Bajka układajka – Leśne przygody”; „Za co lubisz swoją bibliotekę?”; „Na ratunek emocjom – Kolorowy Potwór”. Wszystkie te spotkania dostarczyły uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń i zachęciły do sięgania po książki.

Maj obfitował również w wydarzenia literackie skierowane do dorosłych mieszkańców. W Centrum Samorządowym w Szemudzie odbyła się promocja najnowszego tomiku poezji Tomasza Fopke –  „Môłczisz”, który na język chiński przetłumaczył Gaofeng Wu. Wieczór zgromadził grono odbiorców zainteresowanych literaturą oraz bogactwem kultury kaszubskiej i chińskiej.

Ważnym punktem obchodów był także VIII Powiatowy Konkurs Twórczości Alojzego Nagla, który odbył się 27 maja. W wydarzeniu wzięło udział aż 60 uczestników.

XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek po raz kolejny pokazał, że biblioteki Gminy Szemud są nowoczesnymi, otwartymi i pełnymi energii miejscami spotkań. To przestrzenie, w których książka łączy pokolenia, rozwija pasje, inspiruje do działania i buduje lokalną wspólnotę. Bogactwo przygotowanych wydarzeń sprawiło, że każdy – niezależnie od wieku – mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki zaangażowaniu bibliotekarek i uczestników był to czas pełen uśmiechu, kreatywności, wzruszeń i niezapomnianych spotkań z kulturą.

                                                                                                                                     Bibliotekarze