BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE

Tydzień Bibliotek

Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.

Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł

twórczy.”

(Jan Paweł II)

Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja. W Polsce obchodzony jest  od 1985 roku. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek obchodzony co roku w dniach 8 -15 maja. Wydarzenie to ma ogólnopolski charakter. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Hasło Tygodnia Bibliotek 2024 roku brzmiało „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Biblioteki Publiczne Gminy Szemud przygotowały wiele różnorodnych wydarzeń w tym wyjątkowym tygodniu, a można nawet powiedzieć w całym miesiącu.

We wszystkich bibliotekach odbyły się eliminacje w konkursie na Mistrza Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III SP. Była to już 9 edycja, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Wyniki w poszczególnych placówkach wyglądały następująco:

klasa I

klasa II

klasa III

Biblioteka Szemud

Emil Gruba

Aleksander Jankowski

Patrycja Bieszk

Biblioteka Kielno

Laura Malinowska

Hanna Pilch

Nela Katulska

Biblioteka Bojano

Joanna Czarnocka

Ignacy Kowalewski

Liliana Kołosowska

Biblioteka Łebno

Michał Stankowski

Dominika Konkol

Zuzanna Bojke

Następnie w Szemudzie dokonano wyboru Gminnych Mistrzów Pięknego Czytania klasy I, II oraz III. Wszyscy uczestnicy przepięknie czytali, a komisja nie miała łatwego zadania, mając ocenić m.in. bezbłędność i płynność czytania, intonację, a także dobór repertuaru. Jury w składzie: Elżbieta Dargacz; Maria Chustak oraz Teresa Sendacka orzekło, że Mistrzem Pięknego Czytania w Gminie Szemud w 2024 roku zostały:

klasa I             Laura Malinowska

klasa II             Hanna Pilch

klasa III           Nela Katulska

W naszych instytucjach odbyły się również pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych, które miały miejsce we wszystkich placówkach. Celem tej uroczystości jest rozbudzenie w dzieciach chęci czytania i wyrobienia prawidłowych nawyków czytelniczych, poszanowania książek oraz traktowania czytania jako świetnej rozrywki. Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplomy, zakładki no i oczywiście książki.

Dnia 8 maja w Dzień Bibliotekarza nasza kadra biblioteczna wyruszyła na obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza, który to w tym roku odbył się w nowo otwartej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie. Wydarzenie to było wyjątkową okazją do podziękowania wszystkim ludziom zaangażowanym w rozwój kultury za ich pracę i wkład w promocję czytelnictwa. Niezwykle ważne były słowa wsparcia od lokalnych władz Powiatu Wejherowskiego i  Urzędu Miasta Redy, które wysoko cenią rolę bibliotek w naszym społeczeństwie. Po części oficjalnej i zwiedzaniu przepięknej, nowej redzkiej biblioteki, była okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów. Nie zabrakło chwil relaksu dzięki występowi iluzjonisty Kajetana oraz świętowania przy wspólnym stole.

Bardzo miłym akcentem były piękne życzenia i kwiaty, które to złożył nam razem z wszystkimi pracownikami urzędu Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Były to miłe dla nas chwile, dziękujemy za każde życzenia i dobre słowo.

Również odwiedzały nas przedszkolaki  na spotkaniach z bajką, gdzie zapoznawały się  z biblioteką, a Panie czytały im bajki z Teatrzyku Kamishibai. W tym roku również w ramach Tygodnia  Bibliotek odbyły się dwa konkursy regionalne – Rodno Mowa, jak i Powiatowy Konkurs Twórczości Alojzego Nagla.

Serdecznie dziękujemy za udział we wszystkich spotkaniach i konkursach. Już wyczekujemy kolejnego Tygodnia Bibliotek w przyszłym roku. Zapraszamy także do korzystania z oferty naszych bibliotek, zarówno książkowej, jak i kulturalnej.