VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla

Dnia 22 maja 2024 roku o godz. 9:00 w Centrum Samorządowym w Szemudzie pod patronatem Starosty Wejherowskiego oraz Wójta Gminy Szemud odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla.

Organizatorami byli Biblioteka Publiczna Gminy Szemud przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych powiatu wejherowskiego. Celem konkursu jest głównie popularyzacja twórczości Alojzego Nagla, dostarczanie uczestnikom doznań poznawczych, estetycznych i emocjonalnych wypływających z utworów pisarza, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie kunsztu artystycznego. Wspieranie działań twórczych dzieci i młodzieży poprzez możliwość prezentacji umiejętności recytatorskich.

W tym roku wyjątkowo Konkurs otworzył Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk razem z Wójtem Gminy Szemud Ryszardem Kalkowskim. Obaj Panowie wyrazili swoją wielką aprobatę, że dzieci chcą uczyć się poezji naszego rodzimego pisarza. Pogratulowali uczestnikom, nauczycielom i rodzicom, że kultywują naszą kaszubską twórczość jak i tradycję chociażby przez ubranie stroju kaszubskiego. Życzyli wszystkim powodzenia. Z siłą i czarem poezji zmierzyło się 37 uczestników ocenianych przez jury w składzie Pani Agata Grenwald, Pan Dariusz Majkowski, Pan Robert Groth. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, biorąc pod uwagę dobór i interpretację tekstu, jego pamięciowe opanowanie, kulturę słowa, komisja wybrała najlepszych recytatorów:

Kategoria przedszkola i „0”

I miejsce                     Anastazja Krefta                     SP Sychowo

II miejsce                    Emilian Koneczny                   SP Luzino

III miejsce                   Paweł Burda                           SP Sychowo

Wyróżnienie               Jan Bach                                 SP Łebieńska Huta

Kategoria klas I – III

I miejsce                    Milena Pranszke                    ZSP Szemud

II miejsce                   Magdalena Szweda                SP Łebno

III miejsce                  Jan Kos                                    ZSP Szemud

Wyróżnienia              Karina Gonczarenko               SP Nowy Dwór Wejherowski

Kornelia Figlou                       SP Sychowo

Kategoria  klas IV – VI

I miejsce                     Zuzanna Zawadzka                SP Nowy Dwór Wejherowski

II miejsce                    Zafia Schüttenberg                ZSP nr. 2 Reda

III miejsce                   Alicja Koneczna                      SP Luzino

Wyróżnienia               Agata Andryskowska              SP Jeleńska Huta

Julia Kąkol                              SP Łebieńska Huta

Kategoria  Klasy VII – VIII

I miejsce                     Zofia Wandtke                        PSP Rumia

II miejsce                   Mateusz Schüttenberg           ZSP nr. 2 Reda

III miejsce                   Gabriel Burda                        SP Sychowo

Wyróżnienia               Aleksander Wensierski          SP Nowy Dwór Wejherowski

Blanka Gruba                         SP Nowy Dwór Wejherowski

Dyplomy i nagrody laureatom wręczała komisja z p. wójtem. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania jury oraz wszystkim uczestnikom i przygotowujących ich nauczycielom-rodzicom. Zapraszamy do nas za rok.

I.Piastowska