„RODNÔ MÒWA”

Dnia 10 maja w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbyły się, jak co roku, eliminacje gminne konkursu recytatorskiego literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa” dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem konkursu jest: Biblioteka Publiczna Gminy Szemud; Urząd Gminy w Szemudzie oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Gminy Szemud.

Celem konkursu jest poznawanie i kultywowanie literatury kaszubskiej. Konkurs jest okazją dla młodych ludzi do indywidualnego zaprezentowania się i podtrzymywania kaszubskich tradycji. Z roku na rok coraz więcej dzieci uczestniczących w prezentacji literatury kaszubskiej odpowiednio przygotowuje się również pod względem ubioru. W tym roku prawie wszyscy uczestnicy byli ubrani w stroje kaszubskie z uwzględnieniem szczegółów tego regionu. Ich wygląd podkreślał od samego początku tematykę konkursu. Jest to bardzo cenne, że uczestnicy chętnie prezentują się w strojach kaszubskich przy każdej możliwej okazji. Duży ukłon w stronę rodziców jak i nauczycieli przygotowujących ich do występów.

Jurorami oceniającymi występy i przestrzeganie zasad konkursu byli:

* Karolina Stankiewicz „Kaszubska Influencerka” – przewodnicząca

* Tadeusz Dargacz

* Kazimierz Hermann

* Robert Groth

Zgodnie z regulaminem uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach wiekowych:

grupa przedszkolna „0”; klasy I-III; klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.

Jurorzy oceniali występy pod względem:

– doboru repertuaru

– interpretacji utworów

– kultury słowa

– ogólnego wyrazu artystycznej prezentacji.

Dzieci biorące udział w konkursie bardzo dobrze były przygotowane, co podkreśliła w podsumowaniu przewodnicząca komisji. Zwróciła również uwagę na kilka błędów, które się powtarzały. Prosiła o odpowiednie dobieranie tekstów do wieku i osoby prezentującej dany utwór.

Ostateczne wyniki:

Kategoria przedszkola i kl. 0

I miejsce:        Hubert Hebel                          – Przedszkole „Zielony Zakątek” Bojano

II miejsce:       Krzysztof Hilla                        – SP Łebieńska Huta

III miejsce:      Kamila Kalkowska                  – SP Kielno

Wyróżnienie:  Maja Szychowska                   – Przedszkole „Zielony Zakątek” Bojano

Manuela Kuczkowska             – SP Łebieńska Huta

Bartosz Taube                        – SP Kielno

Kategoria kl. I – III

I miejsce:        Maria Hebel                           – SP Bojano

II miejsce:       Nela Katulska                          – SSP Dobrzewino-Karczemki

III miejsce:      Nikola Wołosz                        – SP Bojano

Wyróżnienie:  Aleksander Jankowski             – ZSP Szemud

Oliwia Garzombke                 – SP Kielno

Kategoria kl. IV – VI

I miejsce:        Milla Katulska                         – SSP Dobrzewino-Karczemki

II miejsce:       Aleksandra Dampc                 – SP Bojano

III miejsce:      Oliwia Bojke                           – SP Kielno

Wyróżnienie:  Jakub Bach                              – SP Łebieńska Huta

Ignacy Kreft                            – SP Łebieńska Huta

Kategoria kl. VII – VIII

I miejsce:        Martyna Ptach                       – ZSP Szemud

II miejsce:       Julia Szwichtenberg               – SP Kielno

III miejsce:      Tatiana Domarus                   – SP Łebieńska Huta

Wszystkim serdecznie gratulujemy. Laureaci I i II miejsca reprezentowali naszą gminę na eliminacjach powiatowych.

Dnia 16 maja odbyły się eliminacje powiatowe w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, możemy się poszczycić również niezłymi wynikami. Na 8 reprezentantów 5 osób zostało docenionych przez tamtą komisję: w kat. Kl. I-III Maria Hebel zajęła II miejsce; w kat. Kl. IV-VI obie nasze laureatki Milla Katulska; Aleksandra Dampc otrzymały wyróżnienie i w kat. Kl. VII-VIII Martyna Ptach zajęła II miejsce, a Julia Szwichtenberg otrzymała wyróżnienie. Ogromne gratulacje.

Warto też dodać, że na etapie eliminacji powiatowych jest Kategoria Dorośli i tu  I miejsce zajęła p. Marta Lidzbarska mieszkanka Szemuda i to właśnie ona będzie reprezentować Gminę Szemud na eliminacjach w Chmielnie 1 czerwca. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

I.Piastowska