SPOTKANIE AUTORSKIE Z DARIĄ KASZUBOWSKĄ

26 kwietnia w piątkowy wieczór w Centrum Samorządowym w Szemudzie mieliśmy przyjemność spotkać się z p. Darią Kaszubowską. Spotkanie to zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Szemud wspólnie z Stowarzyszeniem Lesok, w ramach pozyskanych środków na realizacje zadania publicznego z Urzędu Gminy.

P. Daria to można powiedzieć nasza sąsiadka z gminy Przodkowo a dokładnie z Rębu. Jak sama mówi zarówno ze strony matki, jak i ojca jest Kaszubką do kilku pokoleń przodków wstecz. Na spotkaniu opowiedziała nam swoją historię, jak doszło do tego, że stała się autorką tak poczytnych publikacji. W dzieciństwie z sukcesem startowała w gminnych konkursach poetyckich organizowanych przez poetę, muzyka i kompozytora Jerzego Stachurskiego. W latach 2004-2007 uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Tam też zdała maturę. W roku 2010 obroniła pracę licencjacką na kierunku pedagogika, specjalizacja edukacja wczesnoszkolna. Pracowała jako dziennikarka w tygodniku “Głos Kaszub”, portalu internetowym Kartuzy.info i w tygodniku opinii “Gość Niedzielny”. W 2009 roku wyszła za mąż za Marcina Kaszubowskiego. Mają czworo dzieci. Jest członkinią Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomieczynie, Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Pomieczynie, Koła Gospodyń Wiejskich Zarąbiste Babki w Rębie i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Baninie. Pisze artykuły kaszubskojęzyczne do magazynu społeczno-kulturalnego “Pomerania” oraz kaszubskojęzyczne wiersze i opowiadania w dodatku literackim “Stegna”. Interesuje się kaszubską historią, kulturą i językiem. Wraz ze Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga w Pomieczynie zajęła się spisaniem wspomnień mieszkańców Pomieczyna pamiętających marsz ewakuacyjny obozu koncentracyjnego Stutthof zimą roku 1945. Publikacja ta wydana w roku 2017 pt. “Stutthof jidze” odbiła się szerokim echem w Polsce i zainspirowała reżysera Andrzeja Dudzińskiego oraz reportera Tomasza Słomczyńskiego do zrealizowania filmu dokumentalnego “Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie”. Jest laureatką konkursów literackich oraz autorką książek z literatury faktu i powieści obyczajowych, również z historią w tle oraz powieści dla dzieci. W roku ubiegłym ukazało się jej autorstwa 6 książek, to ogromny sukces. W tym roku wydała już 3 pozycje, i ciągle pisze, a jej Saga Kaszubska zajęła w ubiegłym roku 2 miejsce jako najchętniej czytana pozycja w Polsce. Dla nas Kaszubów, myślę że to ważne, że w tak pięknej formie pokazuje wszystkim naszą kulturę, tradycję, historię i mowę kaszubską. Za to ogromne gratulacje i podziękowania dla p. Darii.

Dziękujemy p. Darii za wspaniałe spotkanie, tyle pięknych historii, przekazanych w bardzo profesjonalny – dziennikarski sposób. To była uczta dla każdego uczestnika. Dziękujemy za książki, za autografy i pamiątkowe fotografie. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy p. Darię u nas gościć.

I.Piastowska