Snôżi las. Historia wsi i społeczności parafii św. Mikołaja w Szemudzie.

W m-cu kwietniu do bibliotek publicznych naszej gminy trafiła przekazana w darze od ks. proboszcza parafii w Szemudzie Roberta Kaczorowskiego publikacja: Snôżi las. Historia wsi i społeczności parafii św. Mikołaja w Szemudzie. Książkę tę napisał Br. Zbigniew Maria Joskowski OFMConv., który to na prośbę ks. proboszcza podjął się spisania całej historii parafii szemudzkiej. Jest to bardzo obszerna publikacja, której recenzentem był ks. prof. dr hab. Jan Perszon. Składa się ona z III części: I – Z dziejów wsi, osad i przysiółków należących obecnie do parafii w Szemudzie; II – Historia parafii; III – Obiekty małej architektury sakralnej.

Ze wstępu tej książki, który napisał sam ks. proboszcz, można wyczytać jaki był zamysł jej powstania: „Jestem wdzięczny Autorowi również za to, że poprzez swą monografię niejako przywraca do życia i ocala od zapomnienia imiona i nazwiska tak wielu naszych przodków! Są to przecież nasi pradziadowie, dziadowie, rodzice… Pośród nich znajdują się również ofiary wojen: i tych z XX wieku, jak również tych wcześniejszych, z XIX wieku. Niech pamięć o nich nie zaginie! Niech ofiara, jaką złożyli na ołtarzu Ojczyzny wciąż wydaje błogosławione owoce!”

Zachęcamy czytelników do wypożyczania tej jakże ciekawej pozycji, która z pewnością dla mieszkańców naszych ziem jest czymś bardzo wartościowym. Dziękujemy ks. proboszczowi za tak cenny dar, jednocześnie gratulujemy pomysłu i realizacji.

I.Piastowska