BIBLIOTEKI W LICZBACH

W potocznym odbiorze, biblioteka jest i pozostaje przede wszystkim miejscem udostępniania i wypożyczania książek. Dla większości użytkowników podstawowym powodem odwiedzin w lokalnych bibliotekach publicznych jest wypożyczenie (lub zwrot) książek dla siebie lub pozostałych członków rodziny, dlatego atrakcyjność stale aktualizowanych zbiorów jest kluczowa dla efektywnego funkcjonowania bibliotek.

Bibliotekarze podejmują wiele działań, aby zasięg swojego oddziaływania poszerzyć także na grupy użytkowników szersze niż dotychczasowi czytelnicy książek.

Wciąż jednak – oprócz przyjaznych i estetycznych przestrzeni oraz kompetentnego i zaangażowanego personelu, głównym magnesem przyciągającym ludzi do bibliotek są systematycznie aktualizowane i uzupełniane księgozbiory. I tak też się u nas dzieje, staramy się systematycznie robić zakupy nowości i w miarę możliwości spełnić oczekiwania naszych czytelników przy zakupach. Oczywiście to przedkłada się również na ilość wypożyczeń, która patrząc na przedstawioną tabelę jest imponująca. Również wypożyczenia e-booków i audiobooków z platformy LEGIMI są z roku na rok lepsze. Usługa ta już od 3 lat cieszy się dużym zainteresowaniem, mamy do rozdania miesięcznie 40 kodów.  Na platformie widzimy jak dane kody są realizowane i jaka jest ilość wypożyczeń.

Do takich statystyk przyczyniła się nowa Infrastruktura bibliotek publicznych na terenie gminy. Nowe lokale przyciągnęły nowych czytelników, mieszkańców po książkę, ale też do uczestnictwa w oferowanych przez biblioteki różnego rodzaju działaniach: koła zainteresowań, warsztaty kreatywne, warsztaty czytelnicze, teatrzyk kamishibai, programowanie – Roboty Photon, Lego Maindstorms, NVC, Planszomania i wiele innych.

Ktoś może powiedzieć, że to tylko liczby, ale dają nam obraz, że jesteśmy ważną instytucją dla naszych mieszkańców. Dla nas to ogromna satysfakcja – widać, że czytelnictwo w Gminie Szemud absolutnie nie jest zagrożone.

Dziękujemy, że jesteście z nami. Zapraszamy do bibliotek publicznych. Czekamy na Was.