23 rocznica śmierci Jana Piepki

„W Twojej codzienności czuwają gwiazdy, czekając na mnie.. być może w którejś kropli deszczu gwiazda do stóp upadnie i nie płacz nawet, gdy chmury lasem się zbliżą, ja na Ciebie poczekam, a one cień swój przynoszą przydrożnym krzyżom. W twojej  codzienności wiatr odmierza tęsknotę, coś musi zabrać od nas z powrotem…”

„Czekanie”- Czułość słowa J. Piepka

Dnia 08.03.2024 roku w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Łebnie została odprawiona msza święta w intencji Patrona Biblioteki Publicznej w Łebnie – Jana Piepki w 23 rocznicę śmierci.

Stojąc przy mogile w wymownej ciszy i rozmodleniu, najbliższa rodzina, przyjaciele oraz delegacja Biblioteki Publicznej Gminy Szemud oddali hołd składając kwiaty i znicze. Tradycją stało się upamiętnienie tej chwili wspólnym zdjęciem w promieniach zachodzącego słońca. Słońca, które zachodzi na tej kaszubskiej ziemi tak ukochanej przez skromnego pisarza tu spoczywającego. Po mszy i modlitwie na cmentarzu wszyscy goście udali się do siedziby Biblioteki na spotkanie, w trakcie którego wspominano postać poety, jego twórczość i zaangażowanie w krzewienie kaszubskiego ducha.

Podsumowaniem uroczystości były osobiste wpisy do Księgi Pamiątkowej znajdującej się w Izbie Pamięci Jana Piepki oraz zdjęcia, lecz nie tylko wspólne pamiątkowe zdjęcia są wyrazem naszej wdzięczności do Boga, za dar niezwykle utalentowanego człowieka jakim był Jan Piepka – dziękujemy za poezję przesyconą osobistą refleksją, tradycją i wiarą.

Lis Grażyna