III POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JANA PIEPKI

Dnia 20.03.2024r. w Centrum Samorządowym w Szemudzie w ramach Tygodnia Kaszubskiego w Gminie Szemud odbyła się kolejna edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Piepki. Organizatorami konkursu byli Gmina Szemud, Biblioteka Publiczna Gminy Szemud Filia w Łebnie im. Jana Piepki, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół mieszczących się na terenie całego powiatu wejherowskiego. Głównym celem tego konkursu jest przede wszystkim popularyzacja twórczości poety, a także kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich. W tegorocznym konkursie dominowały wiersze kaszubskie, ale nie zabrakło również polskiej poezji. Do recytacji przystąpiło 37 uczestników w czterech kategoriach wiekowych. Gościliśmy u nas szkoły m.in. z : Sychowa, Luzina, Niepoczołowic, Nowego Dworu Wejherowskiego, Bożegopola Wielkiego, Redy, Ciekocina oraz wszystkie szkoły z terenu Gminy Szemud.
Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczestników biorących udział w konkursie, komisja w składzie Kazimierz Hermann- przewodniczący, Agata Grenwald, Iwona Stenka i Justyna Pranszke wytypowała zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych:

Kategoria wiekowa Przedszkole i klas 0
I miejsce                         Emilian Konieczny               SP Luzino
II miejsce                        Paweł Burda                        SP Sychowo
III miejsce                       Daria Cząstka                      SP Kielno

Kategoria wiekowa klas I-III
I miejsce                        Karina Gonczarenko           SP Nowy Dwór Wejherowski
II miejsce                       Nela Katulska                     SSP Karczemki
III miejsce                      Szymon Schroeder             SP Kielno
Wyróżnienie                  Aleksander Jankowski        ZSP Szemud
Wyróżnienie                  Magdalena Szweda            SP Łebno
Wyróżnienie                  Amelia Mazur                     SP Bożepole Wielkie

Kategoria wiekowa klas IV-VI
I miejsce                       Zofia Dzienisz                      ZSP Reda
II miejsce                      Robert Czoska                     SP Kielno
III miejsce                     Julia Kąkol                           SP Łebieńska Huta
Wyróżnienie                 Alicja Koneczna                   SP Luzino
Wyróżnienie                 Zuzanna Funk                     SP Nowy Dwór Wejherowski
Wyróżnienie                 Laura Gruba                        SP Nowy Dwór Wejherowski

Kategoria wiekowa klas VII-VIII
I miejsce                       Aleksander Wensierski       SP Nowy Dwór Wejherowski
Wyróżnienie                 Blanka Gruba                     SP Nowy Dwór Wejherowski
Wyróżnienie                 Kornelia Pierzgalska           SSP Karczemki

Wiersze były ciekawie zaprezentowane. W trakcie recytacji panowała pełna skupienia atmosfera. Zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali z rąk komisji dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud w postaci książek Jana Piepki, a gry planszowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Wejherowie, za co bardzo dziękujemy. Pan Wójt Gminy Szemud wręczył każdemu uczestnikowi Kolorowanki kaszubskie przygotowane w ramach Tygodnia Kaszubskiego.
Członkom jury dziękujemy za pracę, opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do brania udziału w naszych konkursach.

I.Piastowska