Grudzień w Kafejkach Aktywnego Seniora

Grudzień obfitował w szereg spotkań dla członków Stowarzyszenia Lesok w kafejkach działających przy bibliotekach publicznych. Wszystkie te działania odbywają się w ramach pozyskanych środków na realizacje zadania publicznego z Urzędu Gminy.

Za nami kolejne wykłady edukacyjne p. dr. Teresy Opalińskiej z Fundacji SALVERE “Zdrowie zaczyna się od jelit”. Tematem spotkania był układ trawienny. Nasz ekspert w przystępny sposób objaśnił nam skomplikowany proces trawienia, a także porady jak najlepiej zadbać o mikrobiom jelitowy. Zima to idealny czas, aby w szczególny sposób zadbać o siebie i dobrze przygotować się na obfite święta.

Kolejne bardzo ciekawe wykłady, które miały miejsce również w grudniu, a odbyły się dzięki współpracy z naszym gminnym oddziałem ZKP. Pan Prezes Kazimierz Hermann zaprosił do naszych bibliotek p. Teresę Hoppe, która jest autorką książki „Antoni Abraham (1869-1923) -Zarys biografii”. Przypominamy, iż w tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama. Z tej okazji Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło go patronem roku 2023.

Pani Teresa w bardzo ciekawy sposób przedstawiła naszym słuchaczom tę jakże wielce zasłużoną postać dla naszej społeczności.  Antoni Abraham był społecznikiem, działaczem niepodległościowym, pisarzem ludowym i propagatorem polskości Pomorza, nazywanego “Królem Kaszubów”. Na początku XX wieku wędrował po całych Kaszubach, rozmawiając z mieszkańcami i kolportując „Gazetę Gdańską”. Był też wielkim orędownikiem przyłączenia tego regionu do Polski.

Zachęcamy naszych czytelników do wypożyczania tej ciekawej książki w naszych bibliotekach.

Jak grudzień to nie mogło zabraknąć akcentu świątecznego, w każdej kafejce panie ze Stowarzyszenia Lesok, które wyraziły chęć i zapisały się na zorganizowany przez panie z bibliotek warsztat kreatywny. Każda Pani własnoręcznie zrobiła dla siebie stroik świąteczny, był to bardzo mile spędzony czas przy dźwiękach kolęd.

Do połowy grudnia również nasi członkowie uczestniczyli na zajęciach Aqua Aerobiku na Basenie w Kielnie, zajęcia cieszą się wciąż bardzo dużym zainteresowaniem.

Rok 2023 zakończyliśmy w naszych działaniach i spotkaniach, ale już dziś zapraszamy do naszych kafejek w Nowym Roku. Do zobaczenia.

I.Piastowska