Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej  – Szemud 2023

Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie. Poezja czytana czy recytowana  w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała, że „trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu.”

Czy wiersze recytowane przez dzieci i młodzież  były przekazane w ten właśnie sposób  oceniała komisja w składzie :

• Aleksandra Perz (przewodnicząca)
  • Iwona Zając
  • Barbara Gusman

kierując się kryteriami dotyczącymi właściwego doboru repertuaru, kultury mowy, interpretacji utworu,  a także ogólnego wyrazu artystycznego.

Dnia 21.04.2023r na sali widowiskowej Centrum Samorządowego w Szemudzie odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Jak co roku organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Szemud. Niestety nie ma dalszych etapów tegoż pięknego konkursu, jednak rozpoczęliśmy rozmowy aby reaktywować eliminacje powiatowe i mamy nadzieję, że uda się to osiągnąć. Konkurs otworzył i wszystkich przywitał Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.

Repertuar był urozmaicony a dzieci i młodzież świetnie przygotowana. To cieszy zarówno nauczycieli jak i organizatorów. Wielkie słowa uznania również dla rodziców i opiekunów, którzy bardzo aktywnie przyczynili się do wspaniałego przygotowania swoich dzieci.

Komisja stwierdziła, że dobór utworów na poszczególnych poziomach wiekowych był jak najbardziej odpowiedni. Interpretacja i ogólny wyraz artystyczny był uzależniony od indywidualności danej osoby.

A oto ostateczne wyniki w poszczególnych kategoriach :

Klasy I – III

I miejsce                     Mikołaj Miloch                                 – SP Szemud

II miejsce                   Antonina Zioło                                  – SP Kielno

III miejsce                  Lena Osojca                                       – SP Bojano

Wyróżnienia:             Alan Kamer                                       – SP Łebno

Amelia Bojke                                    – SP Szemud

Wiktoria Kurczewska                                   – SP Szemud

Liliana Cisłowska                              – SP Szemud

Klasy IV – VI

I miejsce                     Krzysztof Zieliński                           – SP Szemud

II miejsce                   Aleksandra Żywicka                         – SP Częstkowo

III miejsce                  Kalina Malz                                       – SP Szemud

Wyróżnienia:             Amelia Meyer                                   – SP Kielno

Agata Andryskowska                       – SP Jeleńska Huta

Klasy VII – VIII

I miejsce                     Urszula Cempa                                   – SP Kielno

II miejsce                   Dorota Dunst                                      – SP Szemud

III miejsce                  Antonina Polaszek                             – SP Szemud

Uwieńczeniem recytacji była kategoria poezji śpiewanej. Trudna kategoria, wymagająca nie tylko recytacji ale przede wszystkim odwagi by zaśpiewać wybrany utwór na odpowiednim poziomie. Laureaci tej kategorii to:

II miejsce                   Oliwia Baranowska                           – SP Jeleńska Huta

Wyróżnienie              Klaudia Dosz                                     – SP Łebno

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a nagrodzeni uczniowie oprócz bardzo ciekawych książek – dyplomy za zajęcie medalowego miejsca. Część nagród ufundowała Pani Iwona Zając z Szemuda, której bardzo serdecznie dziękujemy.

Uczniom  serdecznie  dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do brania udziału w naszych wszystkich konkursach.

I. Piastowska