Mapa myśli

Każdy dzień życia człowieka wypełniony jest niezliczoną ilością wszelakich informacji. Szczególnie z takimi sytuacjami borykają się dzieci oraz młodzież przyswajająca wiedzę szkolną. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Biblioteka Publiczna Gminy Szemud zorganizowała we wszystkich swoich placówkach warsztaty z Mnemotechniki dla klas 6, poprowadzone przez Panią Aleksandrę Hirsch.

Mnemotechnika to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Dzięki mnemotechnikom można znacznie zwiększyć zakres i trwałość pamięci. Jednym z jej elementów jest „Mapa Myśli”, która była tematem powyższych warsztatów.

Uczniowie podczas tych zajęć zapoznali się z ogólnym schematem tworzenia notatek, a następnie każdy z nich miał za zadanie zaprojektować  swoją indywidualną notatkę na konkretny temat.  W efekcie powstały kolorowe zapiski, wyróżniające się formą oraz znakami graficznymi z niewielką ilością treści.  Fenomenem takiego sposobu zapisu informacji jest szybkie przyswajanie wiedzy poprzez skojarzenia.

Mamy nadzieję, że technika ta ułatwi uczestnikom gromadzenie i opracowanie materiału do uczenia się, my zaś życzymy samych kreatywnych notatek.

Szemud

Łebno