Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla

„Proszã waji, miłé dzôtczi,
Pò kaszëbskù  nie zabôczta !
Pò kaszëbskù gôdôł stark,
Pò kaszëbskù rozmiôł tatk…”.
A. Nagel

Organizatorem konkursu, który odbył się 30 maja br. w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud Filia w Kielnie im. A. Nagla była Biblioteka Publiczna Gminy Szemud im. ks. dr. Leona Heyke przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Konkurs skierowany był do dzieci przedszkolnych i klas 0 – VIII szkół podstawowych z terenu całego powiatu wejherowskiego. Inicjatorom przyświecał nadrzędny cel poznawania i popularyzacji literackiego dorobku pisarza, a także pielęgnowania mowy kaszubskiej, o co w swoich tekstach prosił sam literat. Z siłą i czarem poezji zmierzyło się aż 40 uczestników z różnych szkół m.in. SP im. Alojzego Nagla w Nowym Dworze Wejherowskim; Zespół Szkolno-Przedszkolny nr. 1 w Redzie; SP im. ks. kan. Bazylego Olęckiego w Niepoczołowicach; SP im. Jana Brzechwy w Orlu; Prywatna SP im. T. Halika w Redzie i SP z terenu Gminy Szemud – Kielno, Jeleńska-Huta; Szemud; Łebno. Uczestników  oceniało jury w składzie Pan Tomasz Fopke – Dyrektor Muzeum w Wejherowie; Ks. Waldemar Naczk – siostrzeniec Alojzego Nagla; Pan Kazimierz Hermann – Prezes ZKP Gminy Szemud; Pan Gracjan Fopke – znany nam z Radia Kaszëb . Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, biorąc pod uwagę dobór i interpretację tekstu, jego pamięciowe opanowanie, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny komisja wybrała najlepszych recytatorów:

Kategoria przedszkole i oddziały „0”

I miejsce         Martyna Bojke                      SP Kielno

II miejsce        Szymon Schroeder                Przedszkole Promyczek Bojano

III miejsce       Natan Okoń                           SP Nowy Dwór Wejherowski

Wyróżnienia   Karina Gonczarenko              SP Nowy Dwór Wejherowski

Mikołaj Garzombke               SP Kielno

Kategoria klas I – III

I miejsce         Zuzanna Zawadzka                SP Nowy Dwór Wejherowski

II miejsce        Amelia Meyer                       SP Kielno

III miejsce       Agata Andryskowska             SP Jeleńska Huta

Wyróżnienia   Oliwia Garzombke                SP Kielno

Milena Gonczarenko             SP Nowy Dwór Wejherowski

Kategoria  klas IV – VI

I miejsce         Nikola Bach                            SP Nowy Dwór Wejherowski

II miejsce        Martyna Ptach                       SP Szemud

III miejsce       Blanka Gruba                         SP Nowy Dwór Wejherowski

Wyróżnienia   Zofia Dzienisz                         SP nr.1 Reda

Zofia Wandtke                       Prywatna SP Reda

Kategoria  Klasy VII – VIII

I miejsce         Karolina Krauza                      SP Nowy Dwór Wejherowski

II miejsce        Sandra Ptach                         SP Szemud

III miejsce       Leona Jabłoński                      SP Niepoczołowice

Wyróżnienia   Mateusz Miotk                       SP Łebno

Andrzej Grodź                        SP Nowy Dwór Wejherowski

Wszystkim laureatom i uczestnikom pogratulowano, a komisja wręczyła dyplomy i nagrody. Tradycyjnie została również wręczona nagroda specjalna (finansowa) ufundowana przez Rodzinę pisarza, którą wręczył ks. Waldemar, a otrzymał ją Leon Jabłoński. Kolejna nagroda specjalna – to nagranie recytowanych utworów wszystkich laureatów w profesjonalnym studiu, które to potem zostaną umieszczone na płytce.  Ufundowana zostanie  przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania jury oraz wszystkim uczestnikom i przygotowujących ich nauczycielom, rodzicom.