BIBLIOTEKA. ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU. XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy.”          

       (Jan Paweł II)

Tydzień Bibliotek obchodzony co roku w dniach 8 -15 maja. Wydarzenie to ma ogólnopolski charakter. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Organizowana jest od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i rozpoczyna się zawsze 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

Biblioteki Publiczne Gminy Szemud przygotowały wiele różnorodnych wydarzeń w tym wyjątkowym tygodniu.

We wszystkich bibliotekach odbyły się eliminacje w konkursie na Mistrza Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III SP. W minionym roku ze względu na pandemię, konkurs odbył się online. Po dwóch latach przerwy udało się przeprowadzić Mistrza stacjonarnie. Wyniki w poszczególnych placówkach wyglądały następująco:

 

Biblioteka

klasa I

klasa II

klasa III

Biblioteka Szemud

Weronika Czerwionka

Lena Groen

Adela Geffroy

Biblioteka Kielno

Gabriela Czoska

Franciszek Reszka

Maria Łyszkiewicz

Biblioteka Bojano

Maria Hebel

Przemysław Mościcki

Wiktoria Rosińska

Biblioteka Łebno

Alan Kamer

Luiza Kowalewska

Klaudia Górecka

 

Zwycięzcy w swoich kategoriach klasowych zostali zaproszeni 13.05.2022 na godzinę 9:00 do Biblioteki w Łebnie by zawalczyć o tytuł „Gminnego Mistrza Pięknego Czytania”.

Po odsłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie: Irena Piastowska, Iwona Piastowska i Maria Chustak, miały nie lada wyzwanie by wybrać „najlepszego z najlepszych”. 

Jury szczególna uwagę zwracało na bezbłędność i płynność czytania, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wszystkie dzieci czytały pięknie, wspaniale interpretowały  wybrane przez siebie teksty ale mistrz może być tylko jeden:

W kategorii klas I mistrzem została              Gabriela Czoska z Kielna

W kategorii klas II mistrzem została             Lena Groen z Szemuda

W kategorii klas III mistrzem została            Klaudia Górecka z Łebieńskiej Huty

 

W naszych instytucjach odbyły się również pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Celem tej uroczystości jest rozbudzenie w dzieciach chęci czytania i wyrobienia prawidłowych nawyków czytelniczych, poszanowania książek oraz traktowania czytania jako świetnej rozrywki. Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplomy, zakładki, kolorowanki oraz zobowiązania do bibliotek, aby od tej chwili stać się pełnoprawnymi czytelnikami.

W czasie Tygodnia Bibliotek we wszystkich bibliotekach publicznych odbyły się również warsztaty z Teatrem Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr). Kamishibai  jest tradycyjną japońską sztuką opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do drewnianej skrzynki, pełniącej rolę sceny. Dzieci miały okazję wysłuchać jednej opowieści, a następnie podczas części warsztatowej wykonać na kartach swoje opowiadania i przedstawić w formie teatrzyku. Było to dla większości nowe doświadczenie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy stworzyli m.in. swoje wersje bajki Minecraft, Czerwonego Kapturka oraz wspaniałe autorskie bajki np. o koniach, psach oraz misiach.

W bibliotekach w Szemudzie, Kielnie i Bojanie miały miejsce Warsztaty Czytelnicze, które to prowadziła p. Marta Mital, tym razem brały w nich udział klasy VI i  VII. Klasy VI miały okazję popracować z literaturą fantastyczną skierowaną do ich grupy wiekowej. W tym gronie znalazły się m.in. książki z serii Harry Potter, „Opowieści z Narni”, twórczość Brandona Mulla, Stanisława Lema czy Erin Hunter. Natomiast klasy VII zajęły się tematem lektury „Mały Książę.” Podczas pracy w grupach z wykorzystaniem cytatów z książki, powstały filozoficzne manifesty nawiązujące do ludzkiego życia i panujących w nim relacji.

W ramach Tygodnia Bibliotek, rozpoczęliśmy przy Bibliotece w Bojanie cykl warsztatów dotyczących Porozumienia bez Przemocy, prowadzonych przez Barbarę Piasecką. Podczas pierwszego spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z podstawowymi założeniami komunikacji empatycznej.  Jak mówić aby być słyszanym i jak słuchać by być w kontakcie z drugim człowiekiem? Jak patrzeć bez ocen i w jaki sposób szukać sposobów na zaspokojenie potrzeb, które są wspólne dla nas wszystkich? Dzięki szkoleniu uczestnicy warsztatów będą mogli, dzięki konkretnym ćwiczeniom, nauczyć się technik radzenia sobie w sytuacjach konfliktu jak i metod rozpoznawania i dbania o własne potrzeby.

Serdecznie dziękujemy za udział we wszystkich spotkaniach i konkursach. Już wyczekujemy kolejnego Tygodnia Bibliotek w przyszłym roku. Zapraszamy także do korzystania z oferty naszych bibliotek, zarówno książkowej, jak i kulturalnej.

 

                                                                                                                                 Bibliotekarze

 

Kielno

  • Warsztaty dla dorosłych - Motanki 05.2022r.

Szemud

Łebno

Bojano