Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

Jan Parandowski powiedział :

Poezja jest stara jak świat i skończy się dopiero z nim razem.

Wynaleziono pług, aby zaspokoić głód chleba,

i wynaleziono poezję, aby zaspokoić głód piękna”.

11 kwietnia 2022r w Bibliotece Publicznej w Łebnie odbył się po wszelkich obostrzeniach i rocznej przerwie – gdyż w ubiegłym roku konkurs został przeprowadzony online po raz kolejny GMINNY KONKURS  POEZJI POLSKIEJ  SZEMUD 2022. Niestety nie powrócił etap Wojewódzki, dlatego też w tym roku konkurs odbył się na etapie gminnym.

Organizatorami konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Szemud.

Dzieci i młodzież bardzo licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, gdyż skoro organizowaliśmy tylko etap gminny zdecydowaliśmy się nie dawać ograniczenia na szkoły w ilości uczestników. W sumie w konkursie mieliśmy 80 uczestników, którzy przybywali wraz ze swoimi opiekunami, aby ich wspierać przed indywidualnymi występami.

Jak co roku zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie wcześniej zapoznali się z obowiązującym regulaminem. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie recytując poezję odpowiednio dobraną do wieku lub uczestniczyć w kategorii poezji śpiewanej.

Jurorzy w składzie -pani Aleksandra Perz (przewodnicząca) oraz  pani Iwona Zając i Karina Treder  podczas prezentacji  kierowały się takimi kryteriami jak: dobór repertuaru, interpretacja utworu, a także zwracały uwagę na ogólny wyraz artystyczny przedstawianych przez uczniów utworów.

Uczestników, wśród uczniów klas najmłodszych, czyli klasy I – III było aż 40. Najpopularniejszym  pisarzami byli Jan Brzechwa i Julian Tuwim ze swoimi utworami.  Mogliśmy również usłyszeć poezje D. Wawiłow; D. Gellner; E. Szelburg-Zarębinej.

Dzieci bardzo się starały, lecz jurorzy mogli wybrać tylko tych  najlepszych.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach  :

Klasy I – III

I miejsce                                 Maja Miotke                          SP Łebno

II miejsce                                Agata Andryskowskia             SP Jeleńska Huta

II miejsce                                Jan Czajkowski                       SP Łebno

III miejsce                               Patrycja Kahs                         SP Łebno

III miejsce                               Amelia Meyer                        SP Kielno

Wyróżnienia otrzymali :       Klaudia Górecka                     SP Łebieńska Huta

Nikodem Brześkiewicz           SP Bojano

W kategorii klas IV – VI, było 20 uczestników. Wybór poetów był bardziej zróżnicowany niż w poprzedniej grupie. Recytowano utwory K.I Gałczyńskiego, W. Szymborskiej, J. Kulmowej, A. Mickiewicz, A. Asnyk.

Klasy IV – VI

I miejsce                                 Urszula Cempa                       SP Kielno

II miejsce                                Aleksandra Żywicka               SP Częstkowo

II miejsce                                Martyna Ptach                       SP Szemud

III miejsce                               Klaudia Rohde                        SP Kielno

III miejsce                               Zuzanna Hallmann                 SP Kielno

Wyróżnienie otrzymała :      Łucja Kowalewska                  SP Łebno

Kategoria klas VII – VIII, do recytacji zgłoszono 17 osób zaś w kategorii poezja śpiewana – 2 osoby.

Klasy VII – VIII

I miejsce                                 Nikodem Bladowski               SP Łebno

II miejsce                                Alicja Lesner                          SP Częstkowo

II miejsce                                Artur Bistroń                          SP Kielno

III miejsce                               Antonina Polaszek                  SP Szemud

Wyróżnienie otrzymali :       Jeremi Padowski                    SP Bojano

Oliwia Łakomy                       SP Bojano

Zuzanna Konkel                      SP Łebno

Trzeba zaznaczyć, że  przygotowanie uczestników tej kategorii było bardzo dobre oraz docenić ich za  swobodę występowania, poprawną, wyraźną wymowę i dykcję.

Poezja śpiewana to bardzo trudna kategoria, wymagająca wielkich umiejętności i odwagi zaśpiewania w warunkach kameralnych. Tu komisja postanowiła w szczególny sposób wyróżnić Maję Budniewską z ZSP Koleczkowo, której przyznano GRAND PRIX po raz pierwszy została przyznane tak wysokie wyróżnienie tego konkursu. Maja od wielu lat bierze udział czy w tym konkursie ale i w wielu innych i zawsze z wielkimi sukcesami.

*Wyróżnienie w tej grupie otrzymała Wiktoria Necel  z SP Jeleńska Huta.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym konkursie i liczymy na Was w przyszłym roku. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom za przygotowanie, przywiezienie dzieci.

Szczególne słowa PODZIĘKOWANIA kieruję do komisji za ich zaangażowanie, gdyż mieli naprawdę trudne zadanie. Dziękuję p. Iwonie Zając za zasponsorowanie nagród dla kategorii klas I –III.

I jak to powiedział Jan Paweł II  „Człowiek tworzy kulturę i przez nią tworzy siebie”. Twórzmy, więc siebie poprzez czytanie książek i obcowanie z dobrą literaturą.

I.Piastowska