Nowa Siedziba Biblioteki Publicznej Gminy Szemud Filia w Łebnie im. Jana Piepki

Tegoroczna Gminna Inauguracja Roku Szkolnego została połączona z uroczystym otwarciem nowej siedziby Biblioteki Publicznej Filii w Łebnie mieszczącej się w murach wyremontowanej „starej szkoły”. Uroczystości miały miejsce 01.09. i rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Łebnie, którą odprawił ks. proboszcz Mieczysław Guzmann w intencji uczniów jak i patrona biblioteki ś.p. Jana Piepki. Po mszy, Wójt Gminy Szemud, przekazał informację o alarmie bombowym w budynku szkoły, gdzie miały odbyć się dalsze uroczystości. Wszyscy z niepokojem udaliśmy się na cmentarz parafialny w Łebnie, aby złożyć kwiaty na grobie pomordowanych w czasie II Wojny światowej, jak i na grobie patrona biblioteki. W oczekiwaniu na informację od służb mundurowych, czy będziemy mogli wejść do szkoły, ks. proboszcz uratował sytuację i zaprosił wszystkich do kościoła i tam odbyła się Gminna Inauguracja Roku Szkolnego. Po tej części, mogliśmy się już udać do budynku biblioteki, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie naszej nowej siedziby biblioteki w Łebnie.

Po zgromadzeniu się naszych gości przed biblioteką, Pani Dyrektor wszystkich powitała i poprosiła osoby, które przyczyniły się do powstania nowej siedziby o uroczyste przecięcie wstęgi. A byli to m.in. Pani Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lizius; Pan Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski; Ks. Proboszcz Mieczysław Guzmann; Ks. Franciszek Rompa; Przewodnicząca Rady Gminy Szemud Aleksandra Perz; Wice Przewodniczący Pan Ireneusz Czarnowski; Pani Sekretarz Gminy Szemud Barbara Rzeszewicz; Pani Skarbnik Teresa Pustelnik; Pani dr Halina Pietkun; Wykonawca Pan Marcin Deik; Syn patrona biblioteki Pan Mirosław Piepka; Sołtys wsi Łebno Pan Piotr Lejkowski oraz Dyrektor Biblioteki wraz z bibliotekarzami. Po tej doniosłej dla nas chwili, została odsłonięta pamiątkowa tablica, która została przygotowana dla upamiętnienia tego ważnego dla społeczności Łebna i okolic dnia. Umieszczono na niej fragment pięknego wiersza Jana Piepki- patrona biblioteki, w którym pisał właśnie o naszych pięknych Kaszubach:

„Mòje stronë,  mòje stronë

są nôlepszé z wszëstczich strón.

Móm w nich kwiatë, wòdë, lasë,

w pòlu rosce żëtny plón…”

Warto w kilku słowach tu wspomnieć o patronie Biblioteki w Łebnie –

Jan Piepka , pseudonim Staszków Jan -urodził się w 1926 roku w Łebnie – poeta, dramatopisarz i prozaik kaszubski, działacz kulturalno-oświatowy. Jego twórczość powstawała zarówno w języku kaszubskim  jak i polskim. Debiutował w 1952 roku na łamach Dziennika Bałtyckiego w dodatku „Rejsy”. Za swą działalność został odznaczony m.in. Medalem Stolema, ale również Złotym Krzyżem Zasługi, „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką „Zasłużony Pracownik Morza” oraz „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”. Był działaczem Związku Literatów Polskich oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Był opiekunem i przyjacielem młodych Kaszubów zrzeszonych w klubie „Pomerania”. 

Kiedy to 8 marca 2001r Jego życiowa i twórcza droga dobiegła końca na mocy testamentu poeta został  pochowany na cmentarzu parafialnym w Łebnie, My zaś – jako Biblioteka staliśmy się spadkobiercami Jego spuścizny literackiej, za którą jesteśmy w pełni odpowiedzialni i zobowiązani  do dalszego jej upowszechniania. Pragnieniem Jana Piepki było pozostawienie po sobie pamiątek dla społeczeństwa Łebna i całej gminy Szemud. Zarówno pisarz jak i jego książki nierozerwalnie wiązały się z biblioteką. Dlatego też w 2003 roku powstała przy bibliotece Izba Pamięci, która w nowym budynku też znalazła swoje miejsce, myślimy że bardzo dobre miejsce. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że tak mocno i wyraziście udało nam się Jana Piepkę uhonorować. Dla całej społeczności kaszubskiej jest wciąż obecny, o czym przypomina nam Jego grób na cmentarzu w Łebnie, oraz jego twórczość.

 Po odsłonięciu tejże tablicy pamiątkowej, którego to dokonali Pani Starosta; Pan Wójt Gminy oraz syn Jan Piepki, udaliśmy się do wnętrz biblioteki jaki i wyremontowanego Ośrodka Zdrowia. Jednak zanim zaczęliśmy zwiedzanie, ks. proboszcz dokonał poświęcenia pomieszczeń oraz krzyży, które podarował. Następnie krzyże te zostały zawieszone przez Pana Wójta. Potem Pani Dyrektor Biblioteki wspólnie z Panią Grażyną Lis – bibliotekarką biblioteki w Łebnie, podziękowały osobom wcześniej wymienionym przy przecięciu wstęgi, wręczając książkę wraz z pamiątkową zakładką.

Po tej oficjalnej części, zaczęło się zwiedzanie pomieszczeń biblioteki oraz ośrodka zdrowia. Wszyscy nie szczędzili słów zachwytu i gratulacji. Były również koleżanki z sąsiednich Bibliotek Gminnych, które tak jak i my znają pracę bibliotekarską i wiedzą jak ważna jest dobra baza lokalowa. Wszystkie zgodnie stwierdziłyśmy, że w naszej gminie jest wspaniała baza lokalowa. Myślimy, że pewnie trochę nam zazdroszczą, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przypomnijmy, że biblioteka w Łebnie to już druga nasza biblioteka, która ma nową siedzibę. Nie tak dawno, bo w maju ubiegłego roku otwieraliśmy takową bibliotekę w Kielnie, a Łebno jest bliźniaczym odbiciem Kielna.

Na koniec Pani Dyrektor pokroiła wspaniały tort przygotowany na tę okoliczność. Były rozmowy, pamiątkowe wpisy do Kroniki, a każdy uczestnik tej uroczystości otrzymał na pamiątkę książkę Jana Piepki Mòje stronë – utwory zebrane. Jest to bardzo obszerny zbiór poezji pisarza, który został wydany przez bibliotekę i Wydawnictwo Region w 2012r. na nadanie imienia. Na uroczystości szef Wyd. Region Pan Jarosław Ellwart, uchylił rąbka tajemnicy i zdradził, że wspólnie planujemy na 100 urodziny pisarza wznowić wydania utworów prozatorskich pisarza.

DZIEŃ OTWARTY DLA MIESZKAŃCÓW I OKOLIC ORAZ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Przy okazji otwarcia filii biblioteki w Łebnie Wójt Gminy Szemud, Dyrekcja Biblioteki Publicznej oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. JP II ogłosili dla mieszkańców wsi i szanownych gości „Dzień Otwarty Biblioteki Publicznej w Łebnie” przypadający w niedzielę 5 września 2021.

 Dzień ten był szczególną okazją do obejrzenia nowych pomieszczeń biblioteki na które składają się: wypożyczalnia z kącikiem dla dzieci oraz dorosłych, sala komputerowa połączona z czytelnią, sala projekcyjno-warsztatowa oraz Izba Pamięci Patrona biblioteki – Jana Piepki.

Zwiedzający pełni zachwytu podziwiali poszczególne sale i wsłuchiwali się w słowa oprowadzającego bibliotekarza. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, którą dorośli i dzieci chętnie wypróbowali w praktyce. Odwiedzający najbardziej docenili współczesną aranżację i wkomponowane w nią regionalne elementy.

Dalej dzięki uprzejmości dyrekcji Ośrodka NZOZ „Nasze zdrowie” przybywającym został również udostępniony do wglądu wyremontowany Ośrodek Zdrowia, mieszczący się na parterze budynku. Po rewitalizacji zyskał 4 nowoczesne sale: gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, zaplecze socjalne oraz przestronną poczekalnie z dwiema toaletami.

Większość odwiedzających pozostawiła na znak swego uznania i podziwu osobisty wpis do kroniki bibliotecznej na pamiątkę tego wydarzenia.

Kontynuacją Dnia Otwartego Biblioteki, były także odwiedziny uczniów wraz z wychowawcami Szkoły Podstawowej im. JP II w Łebnie. Dzieci i młodzież klas 0-VIII zostali zaproszeni na zapoznanie się z nowymi pomieszczeniami biblioteki. Celem tych odwiedzin, było poinformowanie o warunkach korzystania z tego miejsca, zachęcanie do częstych odwiedzin zarówno w wypożyczalni, czytelni jak i pracowni komputerowej. Podczas zwiedzania klasy miały możliwość zapoznać się z osobą patrona Jana Piepki, z jego twórczością oraz eksponatami zgromadzonymi  w Izbie Pamięci.  Na koniec każdy otrzymał ulotkę informującą o szerokiej gamie zajęć i warsztatów w bibliotece, zaś wychowawcy zostali poproszeni o pamiątkowy wpis do kroniki.

Wszystkie te spotkania były niezwykle radosne i pełne ciepłych słów, za które w imieniu własnym i całej społeczności Biblioteki Publicznej Gminy Szemud bardzo dziękujemy.

                                                                                                                              Bibliotekarze

 

no images were found