Ferie w bibliotece

W ciągu dwóch tygodni ferii zimowych we wszystkich Bibliotekach Publicznych na terenie Gminy Szemud odbywały się różne zajęcia i warsztaty dla dzieci.  Od kilku lat obserwujemy znaczny wzrost chętnych na udział w naszych zajęciach i tak też było w tym roku. Dziękujemy za zaufanie i chęć przebywania w naszych bibliotekach. W skład bogatej oferty bibliotek wchodziły różnego rodzaju warsztaty: malowania na tkaninach, taniec w Krainie Lodu, rzeźbienia w glinie ceramicznej i modelinie, planszomania. Podczas tych zajęć powstały przepiękne, ręcznie robione prace. Odbywały się też warsztaty pod tytułem „Spotkania ze sztuką”. Tu m.in. na jednych zajęciach dzieci wykonały przepiękne baletnice, ale też dowiedziały się co to balet. Na drugich z tego cyklu spotkaniach dzieci zapoznały się z techniką jednej odbitki, a mianowicie “monotypią”- to wyjątkowa i bardzo łatwa technika graficzna. Jej wyjątkowość polega na tym, że umożliwia ona wykonanie tylko jednej, niepowtarzalnej odbitki. Wszystkie pozostałe techniki, jak linoryt czy drzeworyt, charakteryzują się możliwością wykonania bardzo wielu jednakowych odbitek. Jak co roku, odbyły się warsztaty GO_PRO!, czyli budowania i programowania robotów z klocków Lego Mindstroms, w czasie których uczestnicy mieli okazję zbudować robota Elephant. Również w każdej bibliotece rozpoczęliśmy zajęcia z Teatrzykiem Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr). Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający/opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze. Gdy scena zostaje otwarta, opiera się na dwóch przednich okiennicach, co zapewnia mu stabilność. Jej tył jest pusty tak, aby można było czytać tekst umieszczony na tylnej części każdej z plansz. Teatrzyk można umieścić np. na stoliku, na wysokości oczu publiczności. Dzieci miały przyjemność wysłuchania jednej z opowieści, a na części warsztatowej wykonały na kartach swoje opowiadania i przedstawiały w teatrzykach. Było to dla większości nowe doświadczenie, które spotkało się z dużą aprobatą. Na pewno będziemy kontynuować tego rodzaju zajęcia w naszych bibliotekach.

Dodatkowo w Bibliotekach Bojano, Kielno, Łebno i Szemud miały miejsce Bajkowe Bale Karnawałowe, na które przybył cały korowód bajkowych postaci, zwierzątek oraz księżniczek i rycerzy. Całą imprezę prowadziły panie z Przystanek zabawa-Animacje dla dzieci z Bojana, którym bardzo dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałej zabawy dla naszych milusińskich. Dzieci bawiły się świetnie m.in. dzięki zabawie w śnieżki, która pokazała nam jak jednak brakowało dzieciom śniegu w ferie, chodź w taki sposób mogliśmy poczuć się jak na śniegu. Odwiedził nas również  gość honorowy, który przybliżył nam temat zimowy- Pingwin, który zabawił nasze pociechy. Zabawie i tańcom nie było końca, a my już dziś zapraszamy na kolejny Bal w przyszłym roku oraz do uczestnictwa w stałych zajęciach organizowanych we wszystkich Bibliotekach Publicznych Gminy Szemud.