Dnia 11 października 2019r Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w ramach cyklu „Spotkań z muzyką” oraz Roku Stanisława Moniuszki zorganizowała kolejne już spotkanie mające na celu uczczenie tego wielkiego kompozytora. W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd Tej wybitnej postaci, ustanowił właśnie rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Ciekawostką było, że za przyjęciem uchwały głosowało 399 posłów, żaden z posłów nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
Spotkania organizowane przez Bibliotekę cieszą się dużą popularnością, zaś spotkania z muzyką szczególnym uznaniem. Wykonawcami byli znani i cenieni przez naszych odbiorców muzycy a mianowicie: Pani Donata Zuliani (mezzosopran), ksiądz Robert Kaczorowski (baryton) oraz pani Anna Mikolon (fortepian).
Wszystkich uczestników spotkania oraz wykonawców przywitała jak zwykle bardzo ciepło i serdecznie pani dyrektor Biblioteki – Iwona Piastowska, życząc przyjemnego odbioru.
Dalsze zapowiedzi wykonywanych utworów jak również przekazywanie ciekawostek zarówno o St. Moniuszce jak i o Jego utworach dokonywał nasz ksiądz proboszcz R. Kaczorowski zdecydowanie wiedzący więcej niż ktokolwiek z nas. Utworów Moniuszki jest ogrom, my podczas koncertu usłyszeliśmy m.in.:
Biegnie słuchać ( „Straszny dwór” – dumka Jadwigi- wykonanie przez D.Zaliani),
Ten zegar stary (również „Straszny dwór” – aria Skołuby –wykonana przez naszego księdza),
Hymn do Matki Boskiej – wykonany w duecie p. Donaty i księdza Roberta
Pani Ania Mikolan na fortepianie wykonała: Mazura D- dur i Pieśń wieczorną.
A także – Dumka. Przychodź miły; Nakaż, niech ożywcze słonko; Krakowiaczek; Dziad i baba czy Dobra noc.
Wykonane przez p. Anię i księdza Roberta zostały również prapremierowo dwa utwory- Zosia oraz Pod wodę – odczytane z rękopisów kompozytora Jerzego Gablenza – żyjącego w latach 1888 – 1937, polskiego muzyka, kompozytora, pedagoga i dyrygenta. Jerzy Gablenz nigdy nie doczekał się wykonania swojej opery, ani szerszego uznania przez polski świat muzyczny. Zginął w katastrofie samolotu pasażerskiego w 1937r pod Piasecznem.
Koncert został jak zwykle bardzo dobrze odebrany przez uczestników spotkania, dziękujemy wykonawcom jak i wspaniałej publiczności.
Bibliotekarze