Dnia 14.06.2019r o godz. 14.00 odbyło się uroczyste spotkanie z okazji X- lecia Stowarzyszenia Lesôk, na które zostali zaproszeni przez Zarząd tegoż stowarzyszenia, członkowie i osoby wspierające jego działalność.
Uroczystość jubileuszowa odbyła się w Biblioteki Publicznej w Szemudzie, przy której działa Stowarzyszenie. Wejście do biblioteki oraz sala na tę uroczystość zostały bardzo pięknie przyozdobione zarówno kolorowymi kwiatami jak i elementami regionalnymi. Wszystkich przybyłych na uroczystość gości witali członkowie Zarządu zapraszając do stołów, na których już była kawa, herbata, woda, owoce i ciasto.
Niemal punktualnie, pani dyrektor Biblioteki wszystkich przywitała nakreślając cel i program spotkania. Następnie oddała prowadzenie obecnej i pierwszej prezes Stowarzyszenia czyli p. Reginie Balandowskiej oraz Irenie Piastowskiej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami obecna prezes przedstawiła zebranym rys historyczny Stowarzyszenia Lesôk przedstawiając w nim najważniejsze cele i założenia funkcjonowania a także instytucje i osoby wspierające nasze działania. Przeczytała również list z Urzędu Marszałkowskiego skierowany do Stowarzyszenia informujący o przyznaniu nagrody za bardzo aktywne działanie na rzecz osób starszych w powiecie wejherowskim.
Po rysie historycznym działalności Stowarzyszenia i liście, nastąpiły podziękowania skierowane do osób, którym zawdzięczamy możliwość realizowania ciekawych przedsięwzięć. Lista osób, do których były skierowane podziękowania była dość długa ale tutaj wymienię chociaż kilka. A są to: ksiądz proboszcz –Robert Kaczorowski, Przewodnicząca Rady Gminy – p. Aleksandra Perz, Wójt Gminy Szemud- p. Ryszard Kalkowski, Przewodniczący Komisji Kultury- p. Jacek Nawrocki, p. Iwona Curlej-Paszke, radne: Hanna Gruba i Felicja Radziak, p. Barbara Kowalewska, p. Justyna Bieszk, nauczyciele tutejszej szkoły – p. Beata Geffroy i Tomasz Becker, prezes ZKP o/ Szemud- p. Jan Dargacz, p. Teresa Szymańska z KGW Szemud, sołtys -p. Stanisław Draws. Specjalne podziękowania zostały skierowane do pani dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud, p. Iwony Piastowskiej, która na co dzień wykazuje nam duże zrozumienie i pomoc. Od samego początku bardzo ściśle z nami współpracuje. Na nią możemy liczyć w każdej sytuacji. Właśnie z nią planujemy większe spotkania i wydarzenia. Jest to dla nas bardzo cenne, że możemy działać przy tak aktywnej bibliotece i z takim otwartym na różne sprawy dyrektorem. Również pracownicy biblioteki w Szemudzie dzielnie wspierają nas i uczestniczą w organizacji spotkań. Wszystkim serdecznie podziękowano piękną różą i „zestawem jubileuszowym” czyli torebką wraz z kubkiem, notesem i długopisem z napisem X – lecie Stowarzyszenia Lesôk. Były również skierowane do nas słowa uznania i gratulacje – za które bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy. Miłym zaskoczeniem były również słowa skierowane przez nieobecnego fizycznie wójta, który w tym czasie odbierał nagrodę w Warszawie. Ale w dobie technicznych rozwiązań słowa od wójta wraz z Jego wizerunkiem popłynęły z ekranu. Bardzo dziękujemy Agencji Reklamowo- Artystycznej „Timur” za przygotowanie takiego przekazu a wójtowi za życzenia.
Oczywiście na każdych Urodzinach punktem kulminacyjnym jest tort. Również u nas został wniesiony a właściwie wjechał tort z napisem odpowiadającym tej uroczystości.
Po słodkościach nastąpił koncert – na urodziny… Moniuszko, w wykonaniu Donaty Zuliani – mezzosopran, ks. Roberta Kaczorowskiego – baryton oraz Anny Mikolan- pianistki.
Wykonanie utworów St. Moniuszki przez ww. osoby uwieńczyło zarówno 10- lecie Stowarzyszenia Lesok jak i 200- lecie Urodzin tego wielkiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, autora ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny Dwór) operetek, baletów i muzyki kościelnej. Stanisław Moniuszko tworzył również muzykę wplatając w swoje kompozycje elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) wykorzystując utwory polskich poetów m. in. Józefa Ignacego Kraszewskiego (Dziad i baba), Jana Kochanowskiego czy Adama Mickiewicza.
Po wspaniałym koncercie były jeszcze rozmowy i wrażenia przy stołach a osoby wychodzące otrzymały również „zestaw jubileuszowy” na pamiątkę tej uroczystości. Była też możliwość wspomnień oglądając zapiski i zdjęcia umieszczone w kronice Stowarzyszenia Lesôk. Osoby chętne również wpisały się do kroniki co będzie stanowiło podsumowanie 10. lat działania naszego stowarzyszenia.
Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za udział i dobre słowa.
E. Nichnerowicz