Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Urodzona i wychowana w Krakowie. Po ukończeniu krakowskiego  Liceum Ogólnokształcącego, studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1982–1986 na Wydziale Bohemistyki. W latach 1984–1991 studiowała arabistykę. W międzyczasie pracowała jako tłumaczka z języka czeskiego i angielskiego, a także projektowała i szyła ekskluzywną odzież do butików. Prowadziła również zakład powroźniczy po ojcu. Jeszcze w trakcie studiów dostała stypendium do Libii.

W 1995 roku wyjechała do Libii do pracy. Do roku 1998 mieszkała w Zawii. Od 1996 roku pracowała jako nauczycielka w Polskiej Szkole dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą. Dodatkowo prowadziła kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Od roku 1998 mieszkała w Trypolisie, stolicy Libii, gdzie godziła pracę w szkole z pracą asystentki ambasadorów RP, a także w wydziale konsularnym oraz jako attaché kulturalny ambasady.

W latach 2005–2007, po powrocie do Polski, mieszkała w Krakowie i Warszawie. Po dwóch latach wyjechała ponownie do kraju Orientu, tym razem do Królestwa Arabii Saudyjskiej, gdzie ponownie pracowała jako asystentka ambasadorów RP.

W 2012 roku Tanya Valko przeprowadziła się do Dżakarty, stolicy Indonezji, gdzie mieszkała i tworzyła do kwietnia 2018 r., kiedy to wraca do Polski. Obecnie mieszka w Warszawie.

Tanya Valko jest autorką bestsellerowych powieści, uwielbianych przez tysiące czytelników. Jej azjatycka jak i arabska saga pozwalają poznać orientalny i tajemniczy świat. Większość bohaterów Tanyi Valko to postaci fikcyjne, lecz inspiracją do powstania niektórych są ludzie znani pisarce, bądź postaci historyczne tj. pułkownik Muammar Kaddafi. Niekiedy swojemu bohaterowi daje ona osławione nazwisko, aby ukazać ciekawe dzieje lub historie z pierwszych stron gazet (np. Binladen). Przeważnie jednak autorka widzi swojego bohatera w skórze znanej sobie lub publicznej osoby, lecz jego charakter i losy są całkowitą fikcją literacką. W swoich książkach Tanya Valko zawiera wiele własnych doświadczeń i przeżyć oraz opisuje miejsca, w których była. W „Arabskiej córce” opisuje tradycyjny ślub arabski w jemeńskiej medinie w Sanie – wielokrotnie uczestniczyła w takich uroczystościach w różnych krajach arabskich.

W Azji Tanya osadza akcję w swoich ulubionych miejscach w Tajlandii oraz w pięknej i niezwykłej Indonezji, a Bali jest jej ulubioną wyspą, pomimo tego, że potrafi ją obiektywnie i krytycznie przedstawić. Nie ma ani idealnych ludzi, ani idealnych miejsc.

Akty terroru opisywane przez autorkę w jej wszystkich książkach, a szczególnie w Arabskiej krucjacie i Arabskim mężu nie są tworem jej wyobraźni, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie mógłby wymyślić takiego okrucieństwa, którego dopuszczają się fundamentaliści. Można to tylko podsumować znaną sentencją: „ludzie ludziom zgotowali ten los” (Z.Nałkowska „Medaliony”).

Spotkanie wypełnione było opowieściami Tanyi, które sama przeżyła, a które znajdują się w jej powieściach. Urzekły zebranych gości, którzy z wielkim zaciekawieniem słuchali historii mieszkańców Bliskiego Wschodu. Dziękujemy bardzo wszystkim przybyłym na spotkanie. Było nam niezmiernie miło gościć Autorkę, której powieści są jednymi z najchętniej wypożyczanych w naszych bibliotekach.

 

                                                                                                                                                                            Bibliotekarze

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć