Data sporządzenia deklaracji: 31 marca 2025 r.
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
Niniejsze oświadczenie, zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848) w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://biblioteka.szemud.pl/
Status pod względem zgodności
Strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Pracownicy Biblioteki dokładają starań, by nowe publikowane materiały były maksymalnie zgodne z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Treści niedostępne
Treści niedostępne mogą być takimi z następujących powodu niezgodności z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848):
– niektóre treści mogą znajdować się w formie skanów,
– niektóre materiały (filmy) mogą nie być dostępne w języku migowym lub z napisami; część z nich może nie być dostępna cyfrowo w całości gdyż została przesłana przez podmiot zewnętrzny,
– zdjęcia nie posiadają opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
– niektóre załączniki mogą mieć nieprawidłową strukturę,
– może wystąpić zbyt niski kontrast miedzy kolorem czcionki a tłem,
– może występować brak list (nieuporządkowanych i uporządkowanych),
– może wystąpić brak responsywności,
– zdjęcia mogą być nieprawidłowo opisane lub nieopisane,
– nie wszystkie elementy nietekstowe, umieszczone na stronie internetowej, takie jak: obrazki ozdobne, ikony, itp., posiadają szczegółowy opis.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Dyrektora Biblioteki: Iwona Piastowska, dyrektor@bibliotekaszemud.pl, 58 739 77 00
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
-
swoje imię i nazwisko,
-
swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
-
dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
-
opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem na adres Dyrektora Biblioteki: Iwona Piastowska, dyrektor@bibliotekaszemud.pl, 58 739 77 00.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ
Niniejsze oświadczenie ma zastosowanie do obiektów wykorzystywanych na cele Biblioteki Publicznej Gminy Szemud t.j. siedziby głównej w Szemudzie oraz filii bibliotecznych w Bojanie, Kielnie i Łebnie.
Biblioteka Publiczna Gminy Szemud im. ks. dr. Leona Heyke w Szemudzie
Otoczenie Biblioteki
Główna siedziba Biblioteki mieści się w Szemudzie przy ul. Samorządowej 1 (w obiekcie Centrum Samorządowego w Szemudzie, od strony zachodniej). Główne wejście do Biblioteki jest od strony ul. Samorządowej (pierwsze drzwi). Do Biblioteki można także dostać się od strony tzw. patio (centralne wnętrze budynku A Centrum Samorządowego).
Bezpośrednio do budynku A (z tyłu budynku) przylega parking, mogący pomieścić 57 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Na lewo od wejścia głównego do Biblioteki (przy ul. Samorządowej 1) mieści się zatoczka autobusowa z przystankiem, skąd łatwo dostać się do wejścia (bardzo blisko). Do przystanku dojeżdża autobus linii 193 ZKM Gdynia.
Siedziba Biblioteki
Drzwi wejściowe do Biblioteki zlokalizowane są od strony zachodniej (pierwsze drzwi po prawej. Drzwi nie działają automatycznie, dla osób na wózku inwalidzkim może być wymagana pomoc opiekuna. Obok drzwi wejściowych zamontowany jest Bibliobox.
Po wejściu do przedsionka Biblioteki należy kierować się na prawo do Wypożyczalni Bibliotecznej, gdzie można wypożyczyć i oddać książki oraz uzyskać inne informacje nt. działalności bieżącej Biblioteki.
W Wypożyczalni Bibliotecznej od strony północnej na wprost znajduje się wyjście na patio Centrum Samorządowego, a obok wyjścia po lewej znajdują się schody na I piętro, niedostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.
Na I piętro można dostać się windą z patio Centrum Samorządowego. Po wyjściu z windy należy kierować się na prawo w kierunku zachodnim do końca korytarza. Drzwi wejściowe znajdują się po lewej stronie. Drzwi nie działają automatycznie, dla osób na wózku inwalidzkim może być wymagana pomoc opiekuna.
Na I piętrze po lewej znajduje się pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, w środkowej części zlokalizowana jest salka konferencyjna ze stołem i krzesłami wokół oraz wyświetlaczem zamontowanym na ścianie. Po prawej jest część biurowa z gabinetem Dyrektora włącznie.
Filia Biblioteki Publicznej Gminy Szemud w Bojanie im. Bolesława Borka
Otoczenie Biblioteki
Siedziba Filii Biblioteki mieści się w Bojanie przy ul. Józefa Wybickiego 38 (w obiekcie Szkoły Podstawowej w Bojanie, od strony zachodniej). Główne wejście do Biblioteki jest od strony ul. Majkowskiego, oddzielne wejście – ostatnie drzwi.
Bezpośrednio do budynku przylega parking, mogący pomieścić 10 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Na lewo od wejścia głównego do Biblioteki (przy ul. Józefa Wybickiego – przed budynkiem Szkoły) mieści się zatoczka autobusowa z przystankiem, skąd łatwo dostać się do wejścia. Do przystanku dojeżdża autobus linii 191 ZKM Gdynia oraz autobusy 639, 675 PKS Gdynia.
Siedziba Biblioteki
Drzwi wejściowe do Biblioteki zlokalizowane są od ul. Majkowskiego, jednak osoby na wózku inwalidzkim nie dostaną się do biblioteki, gdyż są schody. Przy schodach zamontowana jest wrzutnia na książki.
Po wejściu do przedsionka Biblioteki należy kierować się prosto pierwsze wejście po prawej stronie to kącik małego czytelnika, gdzie znajduje się literatura dla najmłodszych. Kierując się dalej korytarzem po lewej stronie mamy wejście do Wypożyczalni Bibliotecznej, gdzie można wypożyczyć i oddać książki, skorzystać z komputera z dostępem do Internetu oraz uzyskać inne informacje nt. działalności bieżącej Biblioteki. Kolejne pomieszczenie idąc korytarzem po prawej stronie to literatura dla młodzieży oraz lektury szkolne.
Filia Biblioteki Publicznej Gminy Szemud w Kielnie im. Alojzego Nagla
Otoczenie Biblioteki
Siedziba Filii Biblioteki mieści się w Kielnie przy ul. Oliwskiej 46 (w odrębnym zabytkowym budynku blisko placu zabaw oraz szkoły). Główne wejście do Biblioteki jest po lewej stronie od ul. Oliwskiej.
Bezpośrednio do budynku przylega parking, mogący pomieścić 8 miejsc postojowych, w tym 1 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
100 metrów od wejścia głównego do Biblioteki (przy ul. Oliwskiej) mieści się przystanek autobusowy. Do przystanku dojeżdżają autobusy linii 191; 193 ZKM Gdynia oraz autobusy 635, 640 i 672 PKS Gdynia.
Siedziba Biblioteki
Drzwi wejściowe do Biblioteki zlokalizowane są po lewej stronie budynku od ul. Oliwskiej. Drzwi nie działają automatycznie, dla osób na wózku inwalidzkim może być wymagana pomoc opiekuna. Obok drzwi wejściowych zamontowana jest wrzutnia na książki.
Po wejściu do przedsionka Biblioteki po prawej stronie mamy wejście do toalet, po lewej znajdują się drzwi do piwnicy, zaś należy kierować się na wprost do Wypożyczalni Bibliotecznej, gdzie można wypożyczyć i oddać książki oraz uzyskać inne informacje nt. działalności bieżącej Biblioteki.
W Wypożyczalni Bibliotecznej zaraz przy wejściu po prawej stronie znajduje się toaleta dla osób na wózkach inwalidzkich, kolejne drzwi również po prawej stronie prowadzą do literatury dla młodzieży jaki i popularnonaukowej oraz kącik małego czytelnika.
Z przedsionka prowadzą również schody na piętro, w budynku ze względu na walory zabytkowe nie została umieszczona winda, dlatego osoby na wózkach nie dostaną się na piętro.
Na I piętrze znajduje się pomieszczenie socjalne, po lewej stronie znajduje się pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, po prawej stronie jest zlokalizowana salka konferencyjna ze stołem i krzesłami wokół oraz rzutnik z tablicą do wyświetlania jak i pisania zamontowanej na ścianie. Bezpośredni przy tej salce znajduje się toaleta.
Filia Biblioteki Publicznej Gminy Szemud w Łebnie im. Jana Piepki
Otoczenie Biblioteki
Siedziba Filii Biblioteki mieści się w Łebnie przy ul. Kartuskiej 9 (w budynku tym mieści się również Ośrodek Zdrowia). Główne wejście do Biblioteki jest od strony ul. Szkolnej, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Szkoły Podstawowej. Do wejścia prowadzą cztery stopnie – bokiem schodów jest również wjazd dla wózków.
Bezpośrednio do budynku przylega parking, mogący pomieścić 13 miejsc postojowych, w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Od strony frontowej budynku czyli od ul. Kartuskiej przy budynku mieści się zatoczka autobusowa z przystankiem, skąd łatwo dostać się do wejścia. Do przystanku dojeżdżają autobusy linii 630, 670 PKS Gdynia.
Siedziba Biblioteki
Drzwi wejściowe do Biblioteki zlokalizowane są po prawej stronie budynku od ul. Szkolnej. Drzwi nie działają automatycznie, dla osób na wózku inwalidzkim może być wymagana pomoc opiekuna. Obok drzwi wejściowych zamontowana jest wrzutnia na książki.
Po wejściu do przedsionka Biblioteki mamy zlokalizowane schody, które prowadzą do biblioteki. Z prawej strony schodów umieszczona jest platforma – winda osobowa, którą obsługuje bibliotekarz. Na piętrze po lewej stronie mamy wejście do wypożyczalni bibliotecznej, gdzie można wypożyczyć i oddać książki oraz uzyskać inne informacje nt. działalności bieżącej Biblioteki.
W wypożyczalni bibliotecznej po lewej stronie znajduje się również pomieszczenie socjalne. Wychodząc z wypożyczalni na wprost, a ze schodów kierując się na prawo znajduje się pracownia komputerowa z dostępem do Internetu. W tym pomieszczeniu znajduje się też toaleta. Bezpośrednio z tego pomieszczenia przechodzimy do salki konferencyjnej ze stołem i krzesłami wokół oraz rzutnikiem z tablicą do wyświetlania jak i pisania zamontowanej na ścianie. Tam również znajdują się przeszklone drzwi, za którymi umieszczona jest mała Izba Pamięci patrona tejże biblioteki.
Informacja o dostępności tłumacza języka migowego:
Tłumacz języka migowego MIGAM jest dostępny w formie online na stronie Urzędu Gminy Szemud (https://szemud.pl) – https://tlumacz.migam.org/gmina-szemud