Stowarzyszenie Lesôk – świątecznie i koncertowo

https://www.instagram.com/biblioteka_gmina_szemud?igsh=bmQ1NHEzdHUwZm1n

14 stycznia zaprosiliśmy członków Stowarzyszenie Lesôk – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gminy Szemud, wszystkich, którzy chcieli przeżyć  kolejne, wspólne spotkanie. Tym razem w klimacie świąteczno – noworocznym, wszystkich przywitała prezes Stowarzyszenia, a zaproszenie przyjęli również: p. Wójt Ryszard Kalkowski, p. z-ca Michalina Kamińska; p. sekretarz Barbara Rzeszewicz, radni, Prezes ZKP Kazimierz Hermann  oraz wykładowcy.

Do przygotowanej prezentacji nasz nieoceniony koordynator UTW p. Józef Baszanowski przedstawił, a tak właściwie przypomniał naszym słuchaczom co działo się w ubiegłym 2024 roku.  Było tego wszystkiego bardzo dużo, nie będę tu wszystkiego wymieniać, ale liczby mówią same za siebie: 16 różnych tematycznie wykładów; bal karnawałowy -śledzik – 160 uczestników; 4 spotkania autorskie; koncert majowy; 6 projekcji filmowych; 9 wycieczek; aqua aerobik na basenie w Kielnie – 2 grupy liczące 24 osoby i jedna grupa rezerwowa – 24 osoby; zajęcia ruchowe na hali sportowej w Szemudzie oraz na hali w Bojanie (później w Kielnie) – 4 grupy około 100 uczestników; nauka języka angielskiego 4 grupy około 80 uczestników; warsztaty psychologiczne około 50 uczestników; zajęcia plastyczne 30 uczestników; zajęcia informatyczne 50 uczestników.

Po prezentacji naszych działań, p. Wójt złożył życzenia aktywnym seniorom i wyraził swoja aprobatę w stosunku do tego, co robimy, więc liczymy na dalsze wsparcie naszego stowarzyszenia.

            Głównym punktem programu był koncert kolęd w wykonaniu: ks. dr. hab. Roberta Kaczorowskiego i Gaofenga Wu, przy akompaniamencie p. Tomasza Beckera. Koncerty organizowane przez ks. Roberta są bardzo dobrze odbierane przez naszych mieszkańców. Wykonawcy, których do nas zaprasza, to profesorowie Akademii Muzycznej, jak i doktoranci z „państwa środka” i tym razem po raz pierwszy wystąpił u nas Gaofeng Wu. Usłyszeliśmy nasze polskie, tradycyjne kolędy, które wszyscy uczestnicy wspólnie śpiewali. Mieliśmy również możliwość wysłuchania kolęd w języku łacińskim, niemieckim, angielskim no i oczywiście chińskim. Koncerty te stały się ulubioną formą przeżywania ważnych chwil, dlatego ks. Robert wyraził chęć zaprezentowania nam kolęd nieznanych i tak 27 stycznia odbył się kolejny koncert, mieliśmy przyjemność wysłuchania pięknych utworów pod melodie tradycyjnych kolęd. Ksiądz proboszcz przedstawił słuchaczom tzw. kolędy patriotyczne, które powstały w czasie powstania listopadowego (1830 r.) i styczniowego (1963 r.), na przełomie wieków XIX i XX, w czasie, gdy Polska cieszyła się odzyskaną niepodległością (1918 r.), z okresu I i II wojny światowej oraz czasu polskiej Solidarności (1981 r.). Wykonane kolędy, choć smutne i poważne, w swej treści zwracały naszą uwagę na niezwykłe postawy polskich patriotów, którzy w trudnych chwilach istnienia i nieistnienia Polski pisali wzruszające teksty, podkładali je pod melodie znanych kolęd i w ten sposób wyrażali swoją nadzieję, że duch w narodzie nie osłabnie.

Dziękujemy ks. Robertowi za wykonanie tych kolęd, za jego komentarze do każdej z nich i za to że zawsze bezinteresownie, z wielkim zaangażowaniem włącza się w życie naszej społeczności. Dziękujemy wszystkim naszym gościom, wykonawcom, za wsparcie i zrozumienie naszych działań. Było to duże przeżycie dla wszystkich uczestników. Muzyka, śpiew to najsubtelniejsza forma przekazu. Można powiedzieć i zauważyć, że żadna dziedzina sztuki nie porusza tak mocno i dogłębnie jak  one. Taki przekaz tym bardziej  zapada w pamięć im głębiej porusza emocje. A emocji  było dużo.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

 

                                                                                                                      I.Piastowska