W listopadzie, jak co roku, Biblioteka Publiczna Gminy Szemud ogłosiła dwa konkursy plastyczne, które cieszą się dużą popularnością. I tym razem dzieci nas nie zawiodły, to też za sprawą dobrej współpracy ze szkołami. Ilość prac jakie do nas dotarły była imponująca, na oba konkursy w sumie otrzymaliśmy 140 prac. Komisja w składzie Karina Treder – przewodnicząca oraz Iwona Piastowska, Renata Czoska i Joanna Formela, miała bardzo trudne zadanie – mówiła, że to była bardzo ciężka praca.
Konkurs „Ulubiony bohater bajkowy” skierowany był do dzieci przedszkolnych i nauczania wczesnoszkolnego, a jego cel to m.in. propagowanie tradycji obchodów Światowego Dnia Postaci z Bajek, promowanie czytelnictwa oraz literatury dziecięcej, uwrażliwianie na sztukę, piękno, rozwój umiejętności plastycznych i technicznych, pobudzanie kreatywnego myślenia, budowanie łączności najmłodszych czytelników z biblioteką. Temat przewodni konkursu to „Ulubiony bohater bajkowy”; a przygotowana praca musiała nawiązywać do utworu literatury dziecięcej. Komisja konkursowa, która oceniała przede wszystkim: zgodność z tematem, oryginalność oraz estetykę pracy, wytypowała laureatów:
Kategoria I: dzieci w wieku 3 – 4 lat
I miejsce – Filip Oczk
II miejsce – Kacper Labuda
III miejsce – Natalia Zajączkowska
Wyróżnienie – Jagoda Hinz, Artur Ostrowski
Kategoria II: dzieci w wieku 5 – 6 lat
I miejsce – Hubert Juński ex aequo Maja Labudda
II miejsce – Martyna Kahs
III miejsce – Urszula Soszyńska
Wyróżnienie – Paweł Pranczke, Patryk Dosz, Marcelina Haza, Max Komosiński
Kategoria III: dzieci w wieku 7 – 9 lat
I miejsce – Anna Hinz ex aequo Szymon Trojanowski
II miejsce – Joanna Roda ex aequo Maja Hoppe
III miejsce – Helena Krauze ex aequo Klaudia Matyjasik ex aequo Adam Szweda
Wyróżnienie – Iga Grubba, Jakub Mielewczyk, Apolonia Lamparska, Tomasz Mielewczyk, Patrycja Pranczke
Konkurs „Święta Rodzina” związany jest ze Świętami Bożego Narodzenia, a jego tematem – „Święta Rodzina”. Można przedstawić Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór do naśladowania, jak również wzorową rodzinę dla naszych czasów, lub swoją własną rodzinę. Cele konkursu to m.in. ukazanie ponadczasowych wartości, takich jak: przyjaźń, miłość, szacunek dla każdego człowieka, szczególnie małego i bezbronnego; ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; powołanie do świętości, która jest podstawową drogą dla każdego; wartość małżeństwa i rodziny. Rozwijanie postaw twórczych i poczucia estetyki, doskonalenie umiejętności plastycznych oraz posługiwania się różnymi technikami. Kryteria oceny przez komisję były następujące: zgodność z tematem, samodzielność wykonania, oryginalność przedstawienia, technika i walory artystyczne, estetyka. Wytypowani laureaci:
Kategoria I: Grupy przedszkolne i kl. „0”
I miejsce – Laura Galant
II miejsce – Kacper Labuda ex aequo Marcelina Haza
III miejsce – Sara Waldowska ex aequo Artur Ostrowski
Wyróżnienie: Natalia Stenka, Agata Goch, Franciszek Malinowski, Dominik Baranowski,
Julia Pranszke
Kategoria II: Kl. I – III
I miejsce – Klaudia Matyjasik
II miejsce – Szymon Trojanowski ex aequo Helena Sychowska
III miejsce – Milena Pranszke ex aequo Laura Malinowska
Wyróżnienie – Tomasz Wicki, Lena Miotke, Emila Baranowska
Kategoria III: Kl. IV – VIII
I miejsce – Filip Trojanowski ex aequo Marcin Labuda
II miejsce – Wiktoria Jankowska ex aequo Paulina Kreft
III miejsce – Lena Waldowska ex aequo Mikołaj Miloch
Wyróżnienie – Anna Szymańska, Eliza Białk, Paulina Haza, Alan Ostrowski,
Agata Brylowska, Jan Miotke, Hanna Kreft, Maciej Trojanowski
Wszyscy laureaci odebrali nagrody i dyplomy w Centrum Samorządowym w Szemudzie 16 grudnia. Jeszcze raz Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych konkursach. Bardzo cieszy nas fakt tak dużego zainteresowania naszymi propozycjami dla naszych czytelników i mieszkańców. Mamy nadzieję, że w Nowym 2025 roku, również skorzystacie z naszej oferty bibliotecznej. Serdecznie zapraszamy.
I.Piastowska