SPOTKANIA AUTORSKIE W SZEMUDZIE

W sobotę 15 czerwca 2024 r. w bibliotece w Szemudzie odbyło się spotkanie z autorką książki „Z czułością dla siebie. Opowieści Żabuli Heleny” Anną Marią Wojtyniak. Autorka jest psychoterapeutką, coachem, pedagogiem, założycielką Pracowni Empatii PARASOL w Gdańsku, w której prowadzi warsztaty inspirowane metodą Porozumienia bez Przemocy.

Prowadząca, Agnieszka Gałęziewska, odczytała fragmenty książki, do których potem odniosła się autorka. Opowiadania są tak skonstruowane, że każdy może rozumieć je inaczej. Każda historia jest tylko metaforą, inspiracją do rozważań. Przygotowane pytania dotyczyły genezy powstania książki. Dowiedzieliśmy się, że jest nadzieja na powstanie kolejnej części. Wiadomość tę przyjęliśmy z radością.

Następnie pani Anna odpowiadała na pytania czytelników. Czasami były one niełatwe: Jak pomóc dziecku krzywdzonemu przez dorosłych? Jak osoba wrażliwa radzi sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn? Wspaniale byłoby znaleźć rozwiązanie wszystkich problemów w relacjach międzyludzkich. Nie ma na to jednak recepty. Najważniejsze, aby zadbać o siebie, o własny spokój i akceptację. Z takimi refleksjami zostali uczestnicy spotkania. Autorka podarowała bibliotece jeden egzemplarz książki, zatem zachęcamy do czytania.

                                                                                                             Agnieszka Gałęziewska

20 czerwca na zaproszenie Biblioteki Publicznej gościliśmy w Szemudzie p. Macieja Siembiedę – polskiego dziennikarza i reportażystę, autora powieści sensacyjnych, kryminałów, chodź sam mówi że nie wrzuciłby swoich książek na półkę z kryminałami. Przez trzydzieści lat zajmował się reporterskimi śledztwami historycznymi, za które trzykrotnie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, czyli tzw. „Polskiego Pulitzera”. Na podstawie własnych reportaży, a można nawet powiedzieć własnych dochodzeń czy przeprowadzonych śledztw, tworzy powieści oparte na nieznanych, często zaskakujących zagadkach z przeszłości. Jest autorem pięciu książek z Jakubem Kanią (“Miejsce i imię”, “444”, “Wotum”, “Kukły”, ‘Kołysanka”), z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru. Szpiegowskiego „Gambitu” – finalisty plebiscytu lubimyczytac.pl na Książkę Roku 2019 oraz „Katharsis” i „Nemezis” – bestsellerowej sagi sensacyjnej. Pierwsza część cyklu „Katharsis” otrzymała wyróżnienie Festiwalu Kryminalna Warszawa oraz Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru za rok 2022. Do wszystkich jego powieści zostały sprzedane prawa do ekranizacji. Zdradził nam, że może ingerować w scenariusz, a w jednej ma nawet rolę – człowieka przechodzącego przez ulicę. Całe spotkanie prowadził p. Robert Groth – redaktor Radia Gdańsk, jego pytania sprawiły, że dobrze poznaliśmy p. Macieja. A największym zainteresowaniem cieszyła się historia opisana w książce Wotum i opowieść o tym czy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest oryginałem. Nie będziemy zdradzać tajemnicy, po prostu trzeba przeczytać książki tego ciekawego pisarza. Był też moment na pytania naszych czytelników, co niektórzy chcieli się dowiedzieć, jakie będą dalsze losy Jakuba Kani, jednak jak to bywa w życiu nie wszystko można zdradzić. Na koniec p. Robert zapytał p. Macieja co sądzi o czacie GPT – odpowiedź brzmiała, że sam nie próbował, nie korzystał i że się tego nie obawia.

Robert pokazał nam co czat GPT wie o p. Macieju. I były to suche fakty, a niektóre okazały się nieprawdą. Podsumowując nie ma to jak dobra książka, spotkania i rozmowy twarzą w twarz. Były indywidualne rozmowy, wpisy do książek oraz wspólne fotografie.

Dziękujemy p. Agnieszce – moderatorce naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Szemudzie za zorganizowanie spotkania z p. Anną, której dziękujemy za przypomnienie o „czułości dla siebie”.  Składamy także podziękowania p. Maciejowi za wspaniałe opowieści, szczere rozmowy, a p. Robertowi za profesjonalne prowadzenie.

                                                                                                                      I.Piastowska