KAFEJKI AKTYWNEGO SENIORA – STOWARZYSZENIE LESÔK

Czerwiec dla członków Stowarzyszenia Lesôk był bardzo intensywny, w każdej kafejce (Bojano, Kielno, Szemud, Łebno) odbyły się wykłady p. Michała Konkel  „Polskie grzyby lecznicze” oraz wykłady lek. med. Teresy Opalińskiej- Fundacja SALVERE „Jak poskromić nawyki? Cukrzyca i inne choroby”. Zadania te mogą się odbywać dzięki pozyskanym środkom na realizacje zadania publicznego z Urzędu Gminy.

Począwszy od 28 maja przez cztery kolejne wtorki, spotykaliśmy się kolejno w poszczególnych bibliotekach, aby wysłuchać p. Michała, który z wykształcenia jest biologiem, archeobotanikiem. Z pasji przyrodnikiem. Z zawodu zielarz-fitoterapeuta. Członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy-Fitoterapeutów. Edukator ziołolecznictwa. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz zajęcia terenowe z zakresu ziołolecznictwa. A od jakiegoś czasu bardzo szeroko zajął się grzybami, wydając wspólnie z p. Elżbietą Kruglik książkę „Polskie grzyby lecznicze. Grzyby nadrzewne” Tom I.  Były to bardzo ciekawe wykłady połączone z prezentacją i żywymi okazami danych grzybów nadrzewnych. Po raz kolejny przekonaliśmy się o niesamowitej wiedzy p. Michała, z wielką cierpliwością odpowiadał na licznie zadawane pytania. Ogrom różnych porad, przepisów, w jaki sposób można zrobić lecznicze preparaty z grzybów, ale i innych ziół. Była też możliwość zakupu tej jakże ciekawej publikacji. Ta książka to kompleksowy przewodnik po leczniczych grzybach nadrzewnych, zawierający szczegółowe opisy, kolorowe fotografie oraz praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania domowych preparatów. Każda nasza biblioteka otrzymała w prezencie tę ciekawą książkę, także zachęcamy do wypożyczania.

Wykłady z p. doktor rozpoczęliśmy 4 czerwca i tak jak z p. Michałem w każdej naszej bibliotece była możliwość spotkania się z p. Teresą. Pani doktor już nie raz u nas miała swoje prelekcje i zawsze bardzo skrupulatnie przygotowuje się do danego tematu. Tym razem wykład by połączony z prezentację co bardziej uczestnikom pomogło w zapamiętaniu ważnych informacji.  Głównym założeniem i myślę przesłaniem, było to, że w każdym momencie swojego życia możemy zmienić złe nawyki. Trzeba przede wszystkim zdać sobie z tego sprawę i zamienić stary zwyczaj na nowy, np. jedzenie słodyczy na jedzenie owoców. To pragnienie nakręca pętlę złych nawyków, a tylko od nas zależy czy chcemy to zmienić. Trzeba też mieć świadomość, że jesteśmy w pętli złych nawyków. To pierwszy krok do zmiany. P. doktor jak zawsze odpowiadała na wszelkie pytania, a i każdy uczestnik otrzymał ściągawki – najważniejsze informacje z wykładu.

            Bardzo dziękujemy naszym wykładowcom za przekazaną cenną wiedzę, którą z pewnością wykorzystamy w naszym życiu.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        I.Piastowska