Słuchacze UTW na Szlaku Dworów i Pałaców.

Piękno ziemi kaszubskiej zachwyciło już niejednego turystę. Słuchacze UTW postanowili z końcem roku akademickiego wybrać się na jednodniową wycieczkę po „Szlaku Dworów i Pałaców Północnych Kaszub”. Pomysłodawcą projektu jest pan Radosław Kamiński, który był naszym przewodnikiem i w trakcie zwiedzania z pasją opowiadał nam o losach kolejnych właścicieli obiektów oraz o ciekawych historiach każdego miejsca. Całość projektu obejmuje trzy trasy: wschodnią, zachodnią i lęborską. Jako pierwszą zobaczyliśmy trasę wschodnią, na którą to było tak duże zainteresowanie, że kolejna grupa pojedzie 4 lipca – czyli 100 osób skorzysta z tej wycieczki.

W pałacu w Rekowie Górnym czekał na nas pyszny poczęstunek, czyli kawa i szarlotka. Dalsza trasa wiodła nas przez kolejne pałace, zamki i dwory, które obecnie pełnią różne funkcje. Działają one jako hotele, restauracje, mieszkania lub obiekty działalności kulturalnej. W dworze w Prusewie o wdzięcznej nazwie „Sześć Dębów” zjedliśmy obiad i zwiedziliśmy park z potężnymi, wiekowymi dębami. Ostatnim punktem naszej wędrówki był dwór w Bychowie. Tu dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia u miejscowego rzeźnika swojskich wyrobów. Przed nami już wkrótce następne wyjazdy na trasę zachodnią i lęborską.

Józef Baszanowski

Fot. T.Gzowski ; I.Piastowska