Nasze herby i flagi – heraldyka w praktyce.

W czerwcu miałem niewątpliwą przyjemność prowadzić dwa wykłady o herbach 23. miejscowości wchodzących w skład Gminy Szemud. Pierwszą prezentację przeprowadziłem dla uczniów szkoły podstawowej w Jeleńskiej Hucie. Około czterdziestu uczniów wysłuchało z uwagą informacji o tym, jak zrodził się pomysł na zaprojektowanie herbów i flag dla każdej z dwudziestu trzech wiosek. Opowiedziałem również jakie były przesłanki dla wyboru grafiki umieszczonej na tarczy herbowej. Bardzo cieszyły mnie pytania, które uczniowie zadawali w trakcie wykładu. To najlepiej świadczyło o zainteresowaniu tematem. Drugą część prezentacji poświęciłem zasadom heraldyki. Wiedzę tę uczniowie wykorzystali w następnych dniach projektując herby według własnego pomysłu.
Kilka dni później na zaproszenie biblioteki publicznej w Kielnie prowadziłem drugi wykład o tej samej tematyce. Tym razem słuchaczami była grupa uczniów uczęszczająca na zajęcia z języka kaszubskiego. Każdy uczestnik wykładu, otrzymał przypinkę z herbem miejscowości w której zamieszkuje. Dla mnie prowadzenie prezentacji było nowym, ciekawym doświadczeniem, dlatego jestem bardzo wdzięczny obu placówkom za zaproszenie. Oczywiście jestem otwarty na współpracę i jeśli inne szkoły lub biblioteki byłyby zainteresowane powyższym tematem, to jestem do dyspozycji.

Józef Baszanowski