Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. I od tego też roku nasza gmina prowadziła tę akcję w trakcie Dożynek Gminnych w specjalnie przygotowanym przez Bibliotekę Publiczną namiocie stwarzającym wspaniały klimat do zagłębienia się w lekturze. W 2018 r. akcja w całym kraju miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie, w naszej gminie w trakcie Dożynek czytaliśmy Katarynkę Bolesława Prusa.
W tym roku lektura, którą wybraliśmy była Balladyna Juliusza Słowackiego, to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.
Zważając na sytuację i obowiązujący reżim sanitarny Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w tym roku zaplanowała akcję Narodowego Czytania w formule on-line. Chętni mieszkańcy nagrywali ulubione fragmenty Balladyny w formie filmowej, które przez cały wrzesień przesyłali na adres mailowy biblioteki. Nadesłane filmy zostały opublikowane w dniu akcji, ale i przez cały m-c wrzesień na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych biblioteki. Bardzo wszystkim dziękujemy, było nam bardzo miło słuchać czytane przez Państwa fragmenty, a byli to m.in. Pani Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz, Pan Radny Dariusz Pyż, oczywiście pracownicy Biblioteki Publicznej, Klasa 7 b ze Szkoły Podstawowej w Szemudzie z opiekunkami p. Beatą Geffroy i Anetą Stenka, Amelia Skrzypkowska, która pomimo bardzo młodego wieku widać jak dojrzale czyta, a przekazała nam kilka fragmentów lektury, Oliwia Formela. Każdy uczestnik akcji, jak co roku, otrzymał w prezencie pamiątkową publikację tegorocznej lektury. Zapraszamy do wysłuchiwania tych fragmentów na naszym profilu FB, gdzie w każdej chwili można do tego wrócić.
Jeszcze raz bardzo Wszystkim Dziękujemy i zapraszamy za rok, mamy nadzieję, że na Dożynkach.
Bibliotekarze