Inauguracja nowej Biblioteki Publicznej w Kielnie im. Alojzego Nagla

26 maja 2020 roku w 10 rocznicę nadania bibliotece imienia Alojzego Nagla i Jego 90 urodziny w gronie społeczności lokalnej, przedstawicieli rodziny, władz gminy, parafii, powiatu, województwa i mediów, dokonano otwarcia nowej siedziby biblioteki w Kielnie.

Zalążkiem Biblioteki w Kielnie był prowadzony w latach 1957-1959 przez Erykę Malotka Punkt Biblioteczny. Rok 1959 wpisał się w karty historii Kielna jako rok utworzenia Gromadzkiej Biblioteki Publicznej, którą ulokowano na 16 m2 w centrum wsi w budynku Jana Cząstke. Zbiory biblioteki na koniec 1959 r. liczyły ogółem 740 tomów. Biblioteka swoimi kompletami książek obsługiwała wówczas 52 czytelników. W latach 1962-1963 kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej była Elżbieta Holk. Z fragmentarycznych zapisków wywnioskować można, iż biblioteka w tym czasie borykała się z wieloma problemami. W 1963 r. na okres 5 lat prowadzenie jej powierzono Elżbiecie Pawelczyk-Szymerkowskiej. Rok 1968 przyniósł kolejne zmiany w lokalizacji i kadrze bibliotekarskiej. Bibliotekę przeniesiono do budynku Gromadzkiej Rady Narodowej, a funkcję kierowniczą na kolejne 33 lata objęła Salomea Klecha, później Philipp. W 1975 r. swoje miejsce znalazła w zabudowaniu Elżbiety Kustusz, a w rok później w budynku po byłym Urzędzie Gminy w Kielnie, po czym ponownie zyskała nowe rozlokowanie w domu prywatnym  Jana Potrykus. Siedziba ta o powierzchni 38m 2 pozostała jej miejscem do 1988 roku. Częste zmiany lokalizacji nie przyczyniały się zasadniczo do poprawy warunków pracy biblioteki. Pomimo tego, że przydzielony lokal był z pewnością o wyższym standardzie, to i tak nie spełniał oczekiwań czytelników, a ich niezadowolenie w dużym stopniu wynikało z usytuowania jej na piętrze. Wielkie nadzieje związane z funkcjonowaniem i przystosowaniem biblioteki do potrzeb lokalnej społeczności pokładano w kolejnej przeprowadzce, która miała miejsce w 1988 r. Płonne jednak okazały się wszelkie plany, gdyż przeniesiono ją do budynku straży pożarnej, również na piętro i na powierzchnię 35 m2, czyli mniejszą o 3 m2. Na tym metrażu ustawiono ponad 20 regałów, które mieściły trzynaście tysięcy książek. W 2001 r. na emeryturę odchodzi Salomea Philipp, a na wizerunek biblioteki i oczekiwania czytelników pracuje Teresa Sendacka.

Nowe i wizjonerskie pomysły i wyzwania przed władzami gminy i biblioteki przyniósł XXI wiek. Skutkuje to rewitalizacją starego budynku dawnej szkoły na potrzeby biblioteki. Wszystkie plany i wyzwania przy uporze i determinacji włodarzy okazują się być realistyczne i tym samym urzeczywistniają się 26 maja 2020 roku. W tym dniu na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Szemud oddano piękny historyczny obiekt z 400-metrową przestrzenią podzieloną na dwa piętra i wiele pięknych przestrzennych pomieszczeń.

 Uroczystość otwarcia i poświęcenia nowej siedziby biblioteki rozpoczęła się od złożenie kwiatów  na grobie Alojzego Nagla i mszą świętą w intencji Patrona w kościele parafialnym św. Wojciecha w Kielnie. Druga część uroczystości odbyła się na placu przy nowej bibliotece. Dyrektor biblioteki pani Iwona Piastowska przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość otwarcia gości, w tym posła RP – Magdalenę Sroka, wojewodę pomorskiego – Dariusza Drelich, starostę powiatu wejherowskiego – Gabrielę Lisius, siostrzeńca Alojzego Nagla – ks. Waldemara Naczk,  ks. Łukasza Białk,  dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie – Barbarę Gusman, dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej –  Tomasza Fopke, przewodniczącą Rady Gminy Szemud – Aleksandrę Perz, Wójta Gminy pana Ryszarda Kalkowskiego, wiceprzewodniczących Rady Gminy –  Ireneusza Czarnowskiego i Witolda Hoppa,  sekretarza Gminy Szemud – Barbarę Rzeszewicz, skarbnika Gminy Szemud – Teresę Pustelnik, prezesa firmy Rencraft – Przemyslawa Kowalskiego, prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego – Bartosza Sadowskiego, dyrektor SP Kielno – Joannę Kułaga, dyrektor GCKSiR -Tomasza Stein, kierownik GOPS – Justynę Bieszk, kierownika NZOZ Nasze Zdrowie –  Halinę Pietkun, naczelnika OSP Kielno – Stanisława Milewczyk, siostrzenicę Alojzego Nagla – Ewę Peliksze, sołtys wsi Kielno – Wiesławę Wenzel, bibliotekarzy Gminy Szemud wraz z Paniami emerytkami i wszystkich  Mieszkańców Kielna.

Ważnym momentem uroczystości były też podziękowania kierowane od pani dyrektor biblioteki do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej książnicy. W sposób szczególny słowa podziękowań popłynęły do pana Wójta – Ryszarda Kalkowskiego za trud, zaangażowanie i wytrwałość w realizowaniu planów, a samorządowcom województwa pomorskiego za swoją „cegiełkę” dołożoną do wsparcia tego przedsięwzięcia. Należy zaznaczyć, iż całkowity koszt inwestycji pochłonął ok. 1 mln zł. z czego: 331 tys. pokryło przyznane przez Zarząd Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 231 500 00 zł. pozyskaliśmy z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek, pozostały koszt ponad 400 tys. to wkład własny gminy.

Wiele emocji wzruszeń dostarczyło przecięcie wstęgi, poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy, która znajduje się tuż przy wejściu, po prawej stronie. Zamieszczone tam słowa zaczerpnięte z wiersza Alojzego Nagla o miłości do wsi w której wszystko się zaczęło i którą tak bardzo się zachwycał  zapraszają i zachęcają do dalszego korzystania z biblioteki. Po przekroczeniu progu książnicy, w głównej sali,  pogodnym ale i  zatroskanym czy wręcz zapodzianym w marzeniach  spojrzeniu odnajdujemy portret  samego opiekuna biblioteki, który wypatruje tutaj dobrych, ciekawych i życzliwych ludzi. W obszernych wnętrzach nowej siedziby  bogaty księgozbiór – blisko 10000 tys. woluminów, czytelnia, pracownia komputerowa, sala konferencyjna. Pamiętamy jednak, że zmodernizowany budynek biblioteki to nie tylko przyjazne, funkcjonalne i nowoczesne wnętrze, ale przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom Kielna i okolic łatwego dostępu do książek. Wierzymy, że nowe możliwości sprawią, że będzie to miejsce przyjazne, potrzebne i gwarne.

                                                                                                                                   Teresa Sendacka

 

Prezentacja etapów budowy Biblioteki w Kielnie