8-15 maja 2019 – „#biblioteka”

„#biblioteka” to hasło promujące XVI edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

W ramach tegorocznej akcji Tygodnia Bibliotek nasze placówki zorganizowały szereg atrakcji dla swoich czytelników. Za hasłem „#biblioteka” kryją się przede wszystkim ludzie, książki oraz różnego rodzaju spotkania, wydarzenia oraz konkursy.

8 maja w święto bibliotekarzy. Wszyscy bibliotekarze z naszej gminy wzięli udział w Powiatowym Dniu Bibliotekarza, na zaproszenie p. Starosty Gabrieli Lisius i p. Dyrektor Powiatowej Biblioteki Barbary Gusman. Podczas uroczystości, szczególnie wyróżniający się w swojej pracy  bibliotekarze, otrzymali statuetki „Bibliotekarza Roku 2018” i gratulacje z rąk dyrektorów i władz powiatu. Z Biblioteki Publicznej Gminy Szemud tytuł ten otrzymała długoletnia pracownica Biblioteki w Łebnie, p. Maria Chustak, która przez 25 lat proponowała swoim czytelnikom szeroki zakres działań na rzecz regionu, uczyła  dbałości o środowisko i o kulturę kaszubską. Dzięki p. Marii biblioteka w Łebnie zyskała patrona – Jana Piepkę oraz Izbę Pamięci tego Kaszuby, pisarza i człowieka wywodzącego się z tych rejonów. Dała podwaliny czczenia kultury, języka i ludzi wywodzących się z Kaszub. Tym wyróżnieniem chcieliśmy p. Marii bardzo serdecznie podziękować za jej wkład pracy, za jej zaangażowanie i oddanie. W styczniu tego roku p. Maria Chustak zdecydowała się przejść już na zasłużoną emeryturę. DZIĘKUJEMY MARYLKO.

We wszystkich naszych bibliotekach odbyły się spotkania autorskie z panem Kubą Kornackim –  aktorem teatralnym i filmowym, od 2002 r. wykładowcą Studium Wokalno – Aktorskiego w Gdyni. To również autor piosenek, lider i założyciel zespołu Kanaan, z którym wydał dwie autorskie płyty długogrające. Obie płyty zdobyły status „Złotego Krążka” na festiwalu „Chrześcijańskie Granie „ w Warszawie.

Autor podczas spotkania zachęcał dzieci do pisania własnych książek. Około dwustu uczniów z naszych szkół miało okazję dowiedzieć się jak powstała powieść dla dzieci pt. „Ucho w opałach, czyli tajemnicze porwanie w Dolinie Kaczeńców” oraz wysłuchać jej fragmentów. Książka ta jest debiutem wydawniczym p. Kuby, który ukazał się w formie papierowej i jako audiobook, czytany przez autora.

Tradycyjnie już we wszystkich naszych placówkach bibliotecznych odbywały się uroczyste pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Celem tej uroczystości jest rozbudzenie w młodych czytelnikach chęci czytania oraz wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dodatkowo w prezencie książki, zakładki, kolorowanki oraz zobowiązania do biblioteki by móc korzystać w pełni z wypożyczalni książek.

Dnia 16 maja 2019r w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud odbyła się już 6 edycja konkursu „Gminnego Mistrz Pięknego Czytania” skierowanego do uczniów klas I – III. Wcześniej odbyły się eliminacje w poszczególnych filiach  bibliotek  publicznych, by już w Bibliotece Gminnej nastąpiło podsumowanie i wyłonienie  Gminnego Mistrza w kategorii klas I, II i III. Konkurs ten  ma na celu  przede wszystkim: doskonalenie umiejętności czytania oraz wdrażanie dzieci już od najmłodszych lat do zdrowej rywalizacji. Jurorami  były :  Elżbieta Nichnerowicz –przewodnicząca, Beata Geffroy ze Szkoły Podstawowej w Szemudzie  i Magdalena Szymańska z Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia Urzędu Gminy. Komisja oceniała: bezbłędność i płynność czytania, dobór repertuaru i ogólny przekaz czytanego tekstu. Miło nam było gościć rodziców, opiekunów i nauczycieli tej już wybranej piętnastki. Trzeba przyznać, że poziom  umiejętności czytania jest coraz wyższy i była to prawdziwa przyjemność słuchania przedstawianych tekstów.

Ale jak to mówimy: Mistrz jest tylko jeden. A oto końcowe wyniki :

  • Agata Zaborowska – Gminny Mistrz klas pierwszych
  • Hubert Kiełpiński     – Gminny Mistrz klas drugich
  • Justyna Grubba        – Gminny Mistrz klas trzecich

Były oczywiście słowa uznania dla wszystkich biorących udział w tym konkursie, koronacja Mistrzów i nagrody oraz wspólne zdjęcia.

Biblioteki najmłodszym czytelnikom oferują spotkania z bajką, więc  nie mogło zabraknąć również u nas  bajki promującej czytelnictwo, a to za sprawą profesjonalnych aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. Właśnie z myślą o przedszkolakach zorganizowaliśmy spektakl pt. ”Na tropie afery, gdzie podziały się litery?!”.  Bajka ta, to prawdziwa gratka dla małych detektywów. Historia porwania literek z książek z biblioteki. W rezultacie okazuje się, że odeszły one same, ponieważ czuły się bardzo samotne. Większość dzieci coraz częściej odkłada książki na półkę i wolny czas spędzają przed komputerem lub tabletem. Zapomniały, że dzięki książkom zdobywamy wiedzę, trenujemy umiejętność czytania, rozbudowujemy słownictwo i kształtujemy wyobraźnię. Literki zwyczajnie schroniły się u Królowej Literatury i jak to w bajkach bywa i tutaj mamy szczęśliwe zakończenie. Nasze przedszkolaki obiecały, że będą odwiedzać bibliotekę i literki postanowiły wrócić do książek.

Podczas Tygodnia Bibliotek nie zabrakło również w naszych placówkach kreatywnych warsztatów. Odbył się również rajd  Nordic Walking bibliotekarzy i czytelników w Łebnie.

 

Tydzień Bibliotek 2019 już za nami, ale Biblioteki nieustannie prowadzą różnorodne inicjatywy. Zapraszamy wszystkich do systematycznego czytania, a także korzystania z bibliotek zarówno szkolnych jak i publicznych. Zmieniamy się na potrzeby naszych użytkowników, bo biblioteka to dobre miejsce dla człowieka.

  Bibliotekarze

  • Łebno - Mistrz Pięknego Czytania 2109