W piątkowy wieczór 26 kwietnia Biblioteka w Szemudzie miała przyjemność gościć absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie oraz Średniej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie klarnetu, pedagoga, a także dyrygenta chóru „Pro Gloria Dei” oraz tenora w Sopockim Chórze Kameralnym Continuo- Pana Tomasza Becker. Osobą towarzyszącą był Pan Piotr Kałuża – Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Pucku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fletu. Wspaniali muzycy wprowadzili słuchaczy w temat muzyki filmowej prezentacją multimedialną.
Muzyka filmowa jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych. Może być ilustracją albo też kontrapunktem obrazu – czyli warstwą dopełniającą, charakteryzującą postaci, nastrój, przeżycia psychiczne bohaterów. W czasach filmu niemego ilustracja muzyczna obrazu była wykonywana na żywo w czasie seansu. Zazwyczaj były to utwory odgrywane na pianinie przez tapera. Taperzy natomiast najczęściej wykorzystywali utwory już istniejące, dobierane do dramaturgii filmu, w czym pomagały im wydawnictwa nutowe będące katalogami motywów uważanych za specjalnie nadające się do scen pogoni, kłamstwa, wyznań miłosnych, tęsknoty itd. Sytuacji tej położył kres film dźwiękowy. Współczesna muzyka filmowa to w większości odmiana muzyki współczesnej oraz muzyki z epoki klasycyzmu i epoki romantycznej. Główny nurt dzisiejszej muzyki filmowej opiera się na trendach powstałych na przełomie XIX i XX wieku w Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. We współczesnej muzyce filmowej dąży się do jak najściślejszego oddania świata przedstawianego w filmie, stąd wiele zapożyczeń i stylizacji, zgodnych z opowiadaną historią, z jej miejscem i czasem.
Każdy z nas kojarzy jakiś wątek z ulubionego filmu. Nasi goście wykonali utwory pochodzące ze znanych na całym świecie produkcji filmowych m.in.: „Entertiner”, „Ave Maria” w interpretacji Gunoda, motyw muzyczny z filmu „La califa”; „Poranek” z suity Peer Gynt Edwarda Griega, „Gabriel’s Oboe” E. Moricone, fragment muzyczny z filmu „Różowa pantera”, melodia „Moon river” z filmu „„Śniadanie u Tiffany-ego”; muzyka z filmów „Ptaki ciernistych krzewów”; „Oczy szeroko zamknięte”; „Pasja”; „Shrek”; „Titanic”; „Dziewiąte wrota”. Była to uczta muzyczna, która pozwoliła oderwać się od codziennych spraw i obowiązków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z muzyką…”.
Bibliotekarze